Știri și discutii despre proiect

Stiri si monitorizarea proiectului largirii si realizarii liniei de tramvai intre terminalul Ghencea si Pasajul Domnesti
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4894
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mar Iul 12, 2022 3:53 pm

Primarul General Nicusor Dan pe 30.06.2022:

⚠️Accelerăm lucrările la Prelungirea Ghencea. TCMB (Trustul de Clădiri Metropolitane București) a demarat de câteva zile un program de muncă în două schimburi: primul între orele 06:00-14:30 și cel de-al doilea de la 13:00 până la 21:30.
⚠️În acest moment se lucrează la caseta drumului, borduri, instalația electrică de alimentare a liniei de tramvai și se pregătește turnarea betonului la fundațiile stâlpilor. Mai mult, începând de azi se demarează lucrări la infrastructura liniei de tramvai dinspre Str. Brașov spre Strada Râul Doamnei, numai pe porțiunile pe care se poate asigura circulația auto pe minim o bandă.
⚠️De asemenea, în ceea ce privește exproprierile din zona Prelungirea Ghencea, reamintesc faptul că banii au fost consemnați în conturile proprietarilor și că demolările necesare pentru lărgirea drumului vor începe în scurt timp.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4894
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vin Dec 08, 2023 7:03 pm

Primăria Capitalei a lansat licitația pentru construcția liniei de tramvai Ghencea – Pasaj Domnești

Primăria Capitalei a lansat licitația pentru „Servicii de proiectare (actualizare Proiect tehnic), asistență tehnică din partea proiectantului și lucrări de execuție (rest de executat) pentru obiectivul de investiții “Penetrație Prelungirea Ghencea – Domnești și Supralărgirea Bulevardul Ghencea între str. Brașov și Terminal Tramvai 41 ”, cu o valoare de 336,4 milioane lei și un termen de execuție de 28 de luni. Ofertele pot fi depuse până la data de 12.01.2024, urmând ca atribuirea să aibă loc până la data de 12.09.2024.

Obiectul contractului ce rezultă din această procedură este achiziţionarea serviciilor de proiectare (actualizare Proiect tehnic), verificarea proiectelor și asistența tehnică pe timpul executiei precum si lucrari de executie (rest de executat) pentru obiectivul de investiţii „Penetrație Prelungirea Ghencea- Domneşti și Supralărgire Bulevardul Ghencea, între strada Braşov și Terminal Tramvai 41”, pentru Tronson III, IV, V si VI precum si a unor lucrari din Tronson I – II (Terminal 41, intersectia strada Brasov si lucrari aferente caii de rulare a tramvaiului si lucrai conexe acestora).

Autoritatea contractantă, a decis in conformitate cu specificatiile din caietul de sarcini, parte inegranta din documentatia de atribuire ca obiectivul de investiţii “Penetratie Prelungirea Ghencea- Domnesti si Supralargire Bulevardul Ghencea intre Str. Brasov si Terminal Tramvai 41” sa fie impartit in tronsoane de lucrari (atat cantitativ cat si valoric), definite astfel:

Tronson I – terminal tramvai 41 – Str. Brasov (km 0+000 – km 1+035);
Tronson II – Str. Brasov – Str. Raul Doamnei (km 1+035 – km 1+700);
Tronson III – Str. Raul Doamnei – Str. Valea Oltului (km 1+700 – km 2+650);
Tronson IV – Str. Valea Oltului – Str. Maracineni (km 2+650 – km 4+200);
Tronson V – obiect lucrari Park&Ride si bazine de retentie;
Tronson VI – lucrari de tramvai km 0+000-km 6+120.

https://mobilitate.eu/primaria-capitalei-tram-domnesti/
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4894
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mar Ian 02, 2024 12:31 pm

Primăria Capitalei prelungește termenul depunerii ofertelor pentru finalizarea prelungirii Ghencea

Primăria Capitalei anunță că termenul de depunere a ofertelor pentru finalizarea proiectului Prelungirea Ghencea a fost prelungit cu 30 de zile. Decizia vine ca urmare a interesului crescut din partea operatorilor economici pentru această procedură și a solicitărilor de prelungire a termenului. Astfel, înscrierile în SEAP se pot face până pe 12 februarie 2024.

Obiectul contractului ce rezultă din această procedură este achiziţionarea serviciilor de proiectare (actualizare Proiect tehnic), verificarea proiectelor și asistența tehnică pe timpul executiei precum si lucrari de executie (rest de executat) pentru obiectivul de investiţii „Penetrație Prelungirea Ghencea- Domneşti și Supralărgire Bulevardul Ghencea, între strada Braşov și Terminal Tramvai 41”, pentru Tronson III, IV, V si VI precum si a unor lucrari din Tronson I – II (Terminal 41, intersectia strada Brasov si lucrari aferente caii de rulare a tramvaiului si lucrai conexe acestora).

Autoritatea contractantă, a decis in conformitate cu specificatiile din caietul de sarcini, parte inegranta din documentatia de atribuire ca obiectivul de investiţii “Penetratie Prelungirea Ghencea- Domnesti si Supralargire Bulevardul Ghencea intre Str. Brasov si Terminal Tramvai 41” sa fie impartit in tronsoane de lucrari (atat cantitativ cat si valoric), definite astfel:
Tronson I – terminal tramvai 41 – Str. Brasov (km 0+000 – km 1+035);
Tronson II – Str. Brasov – Str. Raul Doamnei (km 1+035 – km 1+700);
Tronson III – Str. Raul Doamnei – Str. Valea Oltului (km 1+700 – km 2+650);
Tronson IV – Str. Valea Oltului – Str. Maracineni (km 2+650 – km 4+200);
Tronson V – obiect lucrari Park&Ride si bazine de retentie;
Tronson VI – lucrari de tramvai km 0+000-km 6+120.

Linia de tramvai dintre terminalul Ghencea, unde intoarce linia 41 și Pasaj Domnești va avea lungimea de 6 km, fiind construită în sistem de șină cu canal înglobată în asfalt, construită în sistem de culoar separat cu garduri model STB, pentru a permite circulația autobuzelor și a vehiculelor de intervenție. Lățimea totală a culoarului va fi de 8 metri.

https://mobilitate.eu/primaria-capitale ... n-ghencea/
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Aron28
Utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: Mie Dec 06, 2023 10:31 am

Mar Feb 13, 2024 3:04 pm

Gata adica doar tronsonul cuprins pana in terminal sau gata cu terminal? Adica in vara se va circula pe acolo sau se infunda in terminal si ramane asa pana se apuca si acolo de reconfigurari?

LE: au luat in calcul si statia de la stadion?
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4894
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mar Feb 13, 2024 3:10 pm

Rog discutii doar aici, topicele de poze sa ramana doar pentru poze.

Este vorba de tronsonul terminal Ghencea - Strada Brasov, desi la cat de avansat este si spre Raul Doamnei, ar putea inaugura si finaliza tot. In zona terminalului nu stiu daca vor face reconfigurarile finale, aici fiind lucrari mai importante cand se reconfigureaza linia de tramvai.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Aron28
Utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: Mie Dec 06, 2023 10:31 am

Mar Feb 13, 2024 5:13 pm

Pardon, am omis ca e subiectul de poze.

Da, in zona terminalului stiu ca sunt mai multe de facut, e de vazut daca da druul la circulatie cum vor improviza semafoarele pentru tramvaie ca sa intre/iasa din terminal.
Nu mai stiu daca a fot inclusa in proiect statia de la stadion sa va face STB intr-o data ulterioara.
Aron28
Utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: Mie Dec 06, 2023 10:31 am

Vin Feb 23, 2024 10:13 am

Pentru stalpii de sustinere ai firului de contact in preajma buclei, se va inchide un weekend linia 41 sau se rezovla intr-o noapte?
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4894
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vin Feb 23, 2024 10:15 am

Cel mai probabil se vor reloca noaptea.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4894
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Lun Mar 04, 2024 5:24 pm

Avem o oferta unica pentru finalizarea lucrarilor si constructia liniei de tramvai intre Ghencea si Pasaj Domnesti, dupa evaluare, semnarea contractului va fi doar o procedura, fiind o singura companie, deci nu vom avea contestatii.

Fără titlu.jpg
Fără titlu.jpg (86.94 KiB) Vizualizat de 191 ori
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Scrie răspuns

Înapoi la “Lucrările la Prelungirea Ghencea (terminal linia 41 - Pasaj Domnesti)”