Achiziția a 250 de tramvaie noi de 45/37/27 metri inclusiv 20 bidirecționale

Discuții și informații despre tramvaiele STB SA și achiziții viitoare
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2261
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Joi Iun 29, 2023 4:31 pm

Cel mai probabil,se va trage tare pana in alegeri cu licitatia ca sa fie sanse ca aceste tramvaie sa vina vreodata. Bidirectionalele mai multe ar fi fost mai bine,ca incep modernizarile,dar ma rog,nu stiu ce sanse sunt ca aceste noi bidirectionale sa vina intre timp si sa prinda"marea modernizare"a liniilor de tramvaie.
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4946
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Iun 29, 2023 5:09 pm

Macar sa fie lansata licitatia pana la alegeri, contract semnat sigur nu. Oricum, nu cred ca se va lasa mai repede de primavara 2024.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4946
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Iul 27, 2023 8:42 am

Primăria Capitalei contractează fonduri de la Banca Mondială și POR 2021-2027 pentru cele 250 de tramvaie noi

Primăria Capitalei anunță că a primit la sediul Primăriei Capitalei vizita unei delegații a Băncii Mondiale pentru a discuta despre posibilitatea finanțării achiziției a 250 de tramvaie noi, suplimentare față de investițiile făcute până acum pentru modernizarea transportului public în comun. Echipa condusă de Shomik Raj Mehndiratta, manager administrativ în domeniul transportului pentru Europa și Asia Centrală, și-a manifestat interesul pentru a împrumuta primăria, urmând ca, în perioada următoare, să revină cu o solicitare de documente pentru a analiza propunerea primăriei.

Valoarea totală estimată pentru achiziționarea celor 250 de tramvaie este de 836,5 milioane euro, iar pentru obținerea fondurilor necesare, pe lângă împrumutul de la Banca Mondială, se va aplica și pentru finanțarea nerambursabilă prin Programul Operațional Regional 2021 – 2027, în cadrul apelului dedicat mobilității urbane.

Obținerea fondurilor vine după ce în luna iunie a acestui an, primarul general a obținut aprobarea Consiliului General al Municipiului București pentru Studiul de oportunitate ce vizează achiziția tramvaielor. Dintre acestea, 100 vor avea lungimea de 36 m și vor fi unidirecționale, alte 100 din gama de 27 m lungime, dintre care 90 unidirecționale și 10 bidirecționale. Restul de 50 vor avea o lungime de 45 m și vor fi unidirecționale.

În prezent, parcul circulant al STB are 521 de tramvaie, inclusiv vagoanele utilitare. Dintre acestea, aproape 70% au durata de exploatare depășită.

Info: Facebook – Primăria Capitalei/Nicusor Dan

https://mobilitate.eu/primaria-capitalei-fonduri-tram/
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
punmeister
Utilizator avansat
Mesaje: 567
Membru din: Mar Mai 03, 2022 7:12 pm
Localitate: Aviatiei City

Joi Iul 27, 2023 8:44 am

Dar de ce neaparat de la BM si nu de la BEI? 🤔
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2261
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Vin Iul 28, 2023 12:01 am

Marian Andrei scrie:
Joi Iul 27, 2023 8:42 am
Primăria Capitalei contractează fonduri de la Banca Mondială și POR 2021-2027 pentru cele 250 de tramvaie noi

Primăria Capitalei anunță că a primit la sediul Primăriei Capitalei vizita unei delegații a Băncii Mondiale pentru a discuta despre posibilitatea finanțării achiziției a 250 de tramvaie noi, suplimentare față de investițiile făcute până acum pentru modernizarea transportului public în comun. Echipa condusă de Shomik Raj Mehndiratta, manager administrativ în domeniul transportului pentru Europa și Asia Centrală, și-a manifestat interesul pentru a împrumuta primăria, urmând ca, în perioada următoare, să revină cu o solicitare de documente pentru a analiza propunerea primăriei.

Valoarea totală estimată pentru achiziționarea celor 250 de tramvaie este de 836,5 milioane euro, iar pentru obținerea fondurilor necesare, pe lângă împrumutul de la Banca Mondială, se va aplica și pentru finanțarea nerambursabilă prin Programul Operațional Regional 2021 – 2027, în cadrul apelului dedicat mobilității urbane.

Obținerea fondurilor vine după ce în luna iunie a acestui an, primarul general a obținut aprobarea Consiliului General al Municipiului București pentru Studiul de oportunitate ce vizează achiziția tramvaielor. Dintre acestea, 100 vor avea lungimea de 36 m și vor fi unidirecționale, alte 100 din gama de 27 m lungime, dintre care 90 unidirecționale și 10 bidirecționale. Restul de 50 vor avea o lungime de 45 m și vor fi unidirecționale.

În prezent, parcul circulant al STB are 521 de tramvaie, inclusiv vagoanele utilitare. Dintre acestea, aproape 70% au durata de exploatare depășită.

Info: Facebook – Primăria Capitalei/Nicusor Dan

https://mobilitate.eu/primaria-capitalei-fonduri-tram/
Practic banii astia imprumutati sunt partea primariei si ca sa nu i ia de la buget,si sa mai faca si altceva...ii imprumuta.De vazut,cum se vor lua fondurile ue si cat de mare(multi bani) va trebui sa fie partea primariei. Si nu s putine tramvaie si nu costa putin un tramvai.Cam asta ar fi ideea...
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4946
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vin Iul 28, 2023 10:14 am

Nu ii ia din buget cu nu ii are, si este foarte bine ca proiectele mari sa fie finantate extern, asa au o sansa de implementare peste media failurilor proiectelor locale.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
gabi
Utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: Vin Dec 09, 2022 3:30 pm

Mar Mar 12, 2024 7:41 pm

Tinand cont ca este si an electoral, vreo sansa sa se lanseze pana in vara aceasta licitatie sau s-a renuntat?
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4946
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mar Mar 12, 2024 8:11 pm

Este inca in aprobare finantarea. Sa speram ca se lanseaza anul asta.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Scrie răspuns

Înapoi la “Tramvaiele STB SA”