STV - Autobuze ZTE Granton 10m (5 - 2024)

Operatorii transportului metropolitan București - Ilfov
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 5207
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Dum Iun 09, 2024 9:09 am

Petre Iacob, primarul din Popesti Leordeni, pe Facebook:

𝐀𝐮 𝐬𝐨𝐬𝐢𝐭 𝐚𝐮𝐭𝐨𝐛𝐮𝐳𝐞𝐥𝐞 𝐞𝐥𝐞𝐜𝐭𝐫𝐢𝐜𝐞 - 𝐎 𝐧𝐨𝐮𝐚̆ 𝐥𝐢𝐧𝐢𝐞 𝐝𝐞 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐩𝐨𝐫𝐭 𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐜 𝐢̂𝐧 𝐜𝐨𝐦𝐮𝐧, 𝐯𝐚 𝐟𝐚𝐜𝐞 𝐥𝐞𝐠𝐚̆𝐭𝐮𝐫𝐚 𝐢̂𝐧𝐭𝐫𝐞 𝐬𝐭𝐚𝐭̦𝐢𝐚 𝐝𝐞 𝐦𝐞𝐭𝐫𝐨𝐮 𝐁𝐞𝐫𝐜𝐞𝐧𝐢 ( 𝐒𝐞𝐜𝐭.𝟒) 𝐬̦𝐢 𝐬𝐭𝐚𝐭̦𝐢𝐚 𝐝𝐞 𝐦𝐞𝐭𝐫𝐨𝐮 𝐍𝐢𝐜𝐨𝐥𝐚𝐞 𝐓𝐞𝐜𝐥𝐮 ( 𝐒𝐞𝐜𝐭.𝟑) 𝐭𝐫𝐚𝐯𝐞𝐫𝐬𝐚̂𝐧𝐝 𝐨𝐫𝐚𝐬̦𝐮𝐥 𝐏𝐨𝐩𝐞𝐬̦𝐭𝐢-𝐋𝐞𝐨𝐫𝐝𝐞𝐧𝐢 ( 𝐈𝐥𝐟𝐨𝐯).
În număr de 5, autobuzele electrice fac obiectul unei finanțări de aproximativ 3.000.000 euro, fonduri europene nerambursabile și vor deservi următoarea rută:
Pasarela Pietonală Popești-Leordeni - Str.Popești Vest - Str.Drumul Fermei ( Parcul Copiilor , Campusul Preuniversitar și Șos.Olteniței) - Str.Pârâul Rece - Grădinița nr.1 din Str.Unirii - Drumul Prieteniei - Parcul Viscofil- Sos.Leordeni - Liceul Radu Popescu - Stadionul Inter-Gaz - Str.Sabarului - Cartierul Confort City - Cartierul Trend Residence - Cheiul Dâmboviței - Str.Nicolae Teclu - Bld.Theodor Pallady ( IKEA, METRO, JUMBO, DEDEMAN, LIDL, KAUFLAND, LERLOY MERLIN) cu întoarcere la stația de metrou Nicolae Teclu.
Autobuzele vor fi operate în baza unui protocol agreat de Primăria Capitalei de ADI Transport prin STV.
Astăzi am făcut alături de echipa din aparatul de specialitate primele probe de traseu iar timpul pentru toată lungimea traseului este de aproximativ 42 min cu tot cu oprirea în stații.
Cu toate cele 5 autobuze prinse în circuit timpul de așteptare într-o stație n-ar trebui să depășească 16-18 min.
Momentan așteptăm aprobările Enel pentru montarea stațiilor de încărcare dar în paralel vom demara de săptămâna viitoare amenajarea stațiilor de autobuz pe întreg traseul.


433242166_809684344509590_4408639219749293672_n.jpg
433242166_809684344509590_4408639219749293672_n.jpg (527.8 KiB) Vizualizat de 437 ori
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
punmeister
Utilizator avansat
Mesaje: 596
Membru din: Mar Mai 03, 2022 7:12 pm
Localitate: Aviatiei City

Dum Iun 09, 2024 10:15 am

Yay! Si mai mult e-Waste chinezesc! 🥰
mineagu
Utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: Lun Ian 15, 2024 3:37 pm

Dum Iun 09, 2024 6:51 pm

Am vorbit cu un consilier local din mandatul (actual, trecut, cum vreti , ca azi sunt alegeri), care zicea ca ar intra in circulatie dupa alegerile din 9 iunie. El mai spunea ca ar mai trebui facut ITPul la ele, terminat garajul de la Pasarela Pietonala Popesti-Vest, si amenajarea refugiilor, care,apropo, sunt marca Euromedia ca la STB.
Cristi
Utilizator avansat
Mesaje: 452
Membru din: Vin Oct 27, 2023 6:40 pm
Localitate: Bucuresti - Corbeanca.

Dum Iun 09, 2024 11:01 pm

mineagu scrie:
Dum Iun 09, 2024 6:51 pm
Am vorbit cu un consilier local din mandatul (actual, trecut, cum vreti , ca azi sunt alegeri), care zicea ca ar intra in circulatie dupa alegerile din 9 iunie. El mai spunea ca ar mai trebui facut ITPul la ele, terminat garajul de la Pasarela Pietonala Popesti-Vest, si amenajarea refugiilor, care,apropo, sunt marca Euromedia ca la STB.
Eu iti spun din start ca nu vor intra in circulatie si nici dupa alegeri. Mai trebuiesc multe lucruri de facut pentru ca ele sa poata circula, trebuie amenajata autobaza din Pantelimon ca sa poata gara optim aceste e-Busuri si inclusiv echipajele ce le vor avea in primire, in plus trebuiesc receptionate, inmatriculate, asigurate samd. Eu zic sa nu discutam asa ceva momentan, mai ales ca totul este incert in privinta acestor e-Busuri. Tot se aud zvonuri in privinta acestor e-Busuri pe mai multe forumuri, mai bine ar fi sa asteptam un eventual comunicat oficial in privinta asta.
Solaris pe 70. 8-)
mineagu
Utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: Lun Ian 15, 2024 3:37 pm

Lun Iun 10, 2024 11:04 am

Permite-mi sa te corectez. Nu vor fi in niciun caz garate la Pantelimon, deoarece accesul este o ora. Se va amenaja un garaj provizoriu la Pasarela, se vor monta statiile la C.L. Metrou Teclu si Popesti Vest, ca in viitor sa fie garate la viitoarea autobaza STV Jilava. Contractul cu TPBI este deja semnat!
Cristi
Utilizator avansat
Mesaje: 452
Membru din: Vin Oct 27, 2023 6:40 pm
Localitate: Bucuresti - Corbeanca.

Mar Iun 11, 2024 1:18 pm

mineagu scrie:
Lun Iun 10, 2024 11:04 am
Permite-mi sa te corectez. Nu vor fi in niciun caz garate la Pantelimon, deoarece accesul este o ora. Se va amenaja un garaj provizoriu la Pasarela, se vor monta statiile la C.L. Metrou Teclu si Popesti Vest, ca in viitor sa fie garate la viitoarea autobaza STV Jilava. Contractul cu TPBI este deja semnat!
In acte vor apartine de Pantelimon, pentru ca vor iesi cu echipaje de la Pantelimon, nu stiu daca se va mai construi o noua autobaza in zona Jilava - Magurele. In legatura cu accesul, tu o spui de parca liniile 439, 440 si 479 nu fac accesul tocmai din Pantelimon pana in Popesti / Piata Sudului…
Solaris pe 70. 8-)
mineagu
Utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: Lun Ian 15, 2024 3:37 pm

Mar Iun 11, 2024 9:03 pm

E vorba de autonomia bateriilor.
Scrie răspuns

Înapoi la “Operatorii de transport din zona metropolitană”