CFR Călători (PNRR) - Modernizarea cu motoare asincrone a 38 locomotive EA 5100 kw

Știri și informații despre toate locomotivele electrice care circulă în România
Încuiat
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sâm Ian 21, 2023 1:57 pm

CFR Călători urmează să lanseze licitația pentru unul din proiectele finanțate prin PNRR de modernizare a locomotivelor EA 5100 kw în locomotive cu motoare asincrone și acționare în curent alternativ.

19.05.2023 - A fost lansata prima licitatie, pentru 19 locomotive - https://www.e-licitatie.ro/pub/notices/ ... /100166157
27.06.2023 - Ofertant unic RELOC CRAIOVA

21.05.2023 - A fost lansată a doua licitatie, pentru 19 locomotive - https://www.e-licitatie.ro/pub/notices/ ... /100166260

Locomotivele ce vor fi modernizate sunt:

1.jpg
1.jpg (36.41 KiB) Vizualizat de 1824 ori
2.jpg
2.jpg (112.37 KiB) Vizualizat de 1824 ori
3.jpg
3.jpg (40.39 KiB) Vizualizat de 1824 ori
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Alexandru Alex
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 19, 2023 3:04 pm

Dum Ian 22, 2023 10:30 pm

La care depouri vor fii aceste locomotive?
Va fii tot ca acum gen; Arad,Cluj,Brașov,Suceava,Galați,Ploiești?
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Dum Ian 22, 2023 10:42 pm

Cel putin cele de Arad, Brasov si Bucuresti se intorc la depourile lor. Posibil si Ploiesti fiind depou „de coridor”.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Alexandru Alex
Utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 19, 2023 3:04 pm

Dum Ian 22, 2023 11:02 pm

Ok, mulțumesc pentru informații.!🙏🏻
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sâm Mai 20, 2023 8:59 am

A fost lansata licitatia pentru primele 19 locomotive din cele 38 de EAuri, este vorba de lotul cu ETCS.

CFR Călători a lansat licitația pentru modernizarea a 19 locomotive EA cu motoare asincron finanțată prin PNRR

CFR Călători a lansat licitația pentru „Servicii de modernizare locomotiva electrică 5100 kW în locomotivă electrică cu motoare electrice de tracțiune asincrone şi achiziţia de servicii de mentenanţă pentru locomotivele modernizate”. Valoarea contractului este de 91,1 milioane de euro. Cantitatea contractului sectorial de prestare ce urmeaza a se achizitiona este astfel:
– Modernizare locomotive electrice 5100 kW în locomotive electrice cu motoare electrice de tracțiune asincrone – 19 bucati;
– Mentenanța locomotive electrice modernizate cu motoare electrice de tracțiune asincrone – 47.469.600 km

În stabilirea cantitatii serviciilor de mentenanţă a locomotivelor modernizate ce urmeaza a se achizitiona, exprimata in kilometri, s-au avut in vedere urmatoarele considerente: – pentru fiecare locomotivă modernizată un parcurs mediu zilnic de 800 km/zi si o utilizare anuala de 347 zile/an, rezultand 277.600 km/an; – număr locomotive modernizate la care se efectuează servicii de mentenanţă: 19 locomotive; – durata efectuării mentenanţei la locomotivele modernizate: 9 ani pentru fiecare locomotivă, Rezultând un parcurs total estimat pentru 19 locomotive modernizate în 9 ani de 47.469.600 km.

Conform caietului de sarcini, primele două locomotive care vor fi modernizate vor avea vitezele maxime de 120 km/h și 160 km/h. Termenul de lucru pentru fiecare locomotivă intrată la modernizare este de 10 luni de la predare.

Locomotivele vor fi compatibile cu sistemele de semnalizare INDUSI/PZB90 și ETCS nivel 1 și 2.

Ofertele pot fi depuse până la data de 26.06.2023, urmând ca atribuirea să aibă loc până la data de 26.12.2023.

https://mobilitate.eu/cfr-calatori-pnrr-19loco/
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Dum Mai 21, 2023 11:29 am

CFR Călători a lansat a doua licitație pentru modernizarea cu motoare asincron și ETCS a 19 locomotive EA

CFR Călători a lansat a doua licitație pentru „Servicii de modernizare locomotiva electrică 5100 kW în locomotivă electrică cu motoare electrice de tracțiune asincrone şi sistem ETCS nivel 2 şi achiziţia de servicii de mentenanţă pentru locomotivele modernizate”, ce vizează 19 locomotive EA 5100 kw. Valoarea estimată este de 100,6 milioane euro. Zilele trecute a fost lansată licitația pentru un alt lot, tot de 19 locomotive, ceea ce duce licitațiile lansate la 38 de locomotive din totalul de 55 electrice planificate prin PNRR. Rămâne de văzut diferența de 17 când va fi scoasă la licitație, fiind vorba de locomotive EC de 3400 kW.

Ofertele pot fi depuse până la data de 05.07.2023, urmând ca atribuirea să aibă loc până la data de 05.01.2024.

Cantitatea contractului sectorial de prestare ce urmeaza a se achizitiona este astfel:
– Servicii de modernizare locomotive electrice 5100 kW în locomotive electrice cu motoare electrice de tracțiune asincrone și sistem ETCS nivel 2 – 19 bucati;
– Servicii de mentenanța locomotive electrice modernizate cu motoare electrice de tracțiune asincrone și sistem ETCS nivel 2 – 47.469.600 km

În stabilirea cantitatii serviciilor de mentenanţă a locomotivelor modernizate ce urmeaza a se achizitiona, exprimata in kilometri, s-au avut in vedere urmatoarele considerente:
– pentru fiecare locomotivă modernizată un parcurs mediu zilnic de 800 km/zi si o utilizare anuala de 347 zile/an, rezultand 277.600 km/an;
– număr locomotive modernizate la care se efectuează servicii de mentenanţă: 19 locomotive;
– durata efectuării mentenanţei la locomotivele modernizate: 9 ani pentru fiecare locomotivă, Rezultând un parcurs total estimat pentru 19 locomotive modernizate în 9 ani de 47.469.600 km.

https://mobilitate.eu/cfr-calatori-pnrr2-ea/
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mar Iun 27, 2023 4:14 pm

Reloc Craiova este singurul ofertant al licitației pentru modernizarea a 19 locomotive de 5100 kW pentru CFR Călători

Pe 26 iunie s-a incheiat perioada de depunere a ofertelor în cadrul licitației pentru „Servicii de modernizare locomotiva electrică 5100 kW în locomotivă electrică cu motoare electrice de tracțiune asincrone şi achiziţia de servicii de mentenanţă pentru locomotivele modernizate”. Valoarea contractului este de 91,1 milioane de euro. Singurul ofertant este Reloc Craiova. Oferta urmează să fie analizată, in cazul în care va corespunde atribuirea urmând să aibă loc până la finalul anului. Pe lângă aceasta, CFR Călători mai are în derulare o licitație pentru modernizarea a încă 19 locomotive, finanțată tot prin PNRR, unde termenul pentru depunerea ofertelor este în prima parte a lunii iulie.

Cantitatea contractului sectorial de prestare ce urmeaza a se achizitiona este astfel:
– Modernizare locomotive electrice 5100 kW în locomotive electrice cu motoare electrice de tracțiune asincrone – 19 bucati;
– Mentenanța locomotive electrice modernizate cu motoare electrice de tracțiune asincrone – 47.469.600 km

În stabilirea cantitatii serviciilor de mentenanţă a locomotivelor modernizate ce urmeaza a se achizitiona, exprimata in kilometri, s-au avut in vedere urmatoarele considerente: – pentru fiecare locomotivă modernizată un parcurs mediu zilnic de 800 km/zi si o utilizare anuala de 347 zile/an, rezultand 277.600 km/an; – număr locomotive modernizate la care se efectuează servicii de mentenanţă: 19 locomotive; – durata efectuării mentenanţei la locomotivele modernizate: 9 ani pentru fiecare locomotivă, Rezultând un parcurs total estimat pentru 19 locomotive modernizate în 9 ani de 47.469.600 km.

Conform caietului de sarcini, primele două locomotive care vor fi modernizate vor avea vitezele maxime de 120 km/h și 160 km/h. Termenul de lucru pentru fiecare locomotivă intrată la modernizare este de 10 luni de la predare.

Foto: mobilitate.eu

https://mobilitate.eu/reloc-craiova-19le-calatori/
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Iun 29, 2023 5:01 pm

A doua licitație pentru modernizarea a 19 locomotive EA ale CFR Călători a fost suspendată la solicitarea Alstom

A doua licitație lansată de CFR Călători pentru modernizarea a 19 locomotive EA 5100 kW a fost suspendată de CNSC la solicitarea Alstom. Este vorba de seria ce va avea ETCS montat. În același timp prima licitație pentru 19 locomotive EA 5100 kW a intrat în evaluare tehnică, unicul ofertant fiind Reloc Craiova.

Suspendarea a venit pe fondul nemulțumirilor Alstom legate în special de termenele de imobilizare a locomotivelor pentru procesul de modernizare. Se solicită creșterea acestuia la 30 de luni, în contextul în care procedura de proiectare ar dura până la 12 luni, iar procesul de modernizare și echipare a primelor locomotive prevăzut în documentație este unul nerealist, de 10 luni. Astfel, Alstom solicită creșterea termenului la 30 de luni, clarificarea modului de calcul al acestuia și creșterea la minim 48 de luni a termenului de livrare a întregului lot de 19 locomotive. Mai mult, compania spune că fiind prima dată când se instalează sisteme ETCS/PZB nivel 2 pe acest tip de locomotivă modernizată, este necesară o perioadă lungă pentru obținerea tuturor autoritărilor și cerficicărilor necesare, din gama STI, LOC&PAS, STI NOI, STI CCS.

De asemenea, Alstom spune că în funcție de starea de degradare a locomotivelor, timpul de lucru și imobilizare pentru fiecare din cele 19 locomotive poate fi total diferit.

Conform documentului publicat pe SEAP la suspendarea procedurii, CFR Călători menționează că în funcție de necesitățile tehnice și procedurale, termenul de 10 luni poate fi depășit justificat pentru prima locomotivă. Termenul poate fi depășit justificat de procedurile de omologare de tip a modernizării și pentru alte procese tehnice de punere în exploatare a locomotivei. În același timp, CFR Călători spune că termenul contractual pentru tot lotul nu poate fi prelungit, proiectul finanțat prin PNRR fiind obligatoriu de finalizat până în 01.07.2026.

Conform CNSC, au fost respinse solicitările Alstom legate de modificarea termenelor contractuale și a termenelor de lucru, fiind admisă corelarea informațiilor legate de factorul de evaluare – termen de imobilizare, cu perioada maximă stabilită din caietul de sarcini.

Licitația urmează să fie reluată după adăugarea unei erate la procedură, care să actualizeze termenele după solicitarea CNSC. Termenul pentru depunerea ofertelor este 05.07.2023.

https://mobilitate.eu/licitatie-cfr-suspendata-alstom/
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Dec 20, 2023 7:43 pm

Cele doua contracte au fost semnate ieri astfel:

19 locomotive asincron - Reloc Craiova
19 locomotive asincron ETCS - Softronic Craiova
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vin Ian 19, 2024 9:30 pm

Avand in vedere ca vorbim de doua serii diferite, acest topic isi inceteaza activitatea si trecem la doua subiecte dedicate.

CFR Călători - EA cu motoare asincron modernizate la Reloc Craiova
viewtopic.php?f=26&t=538

CFR Călători - EA cu motoare asincron modernizate la Softronic Craiova
viewtopic.php?f=26&t=537
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Încuiat

Înapoi la “Locomotive electrice”