Ghidul de utilizare al platformei de comunicare Mobilitate.eu

Despre platformă, regulament, ghid de utilizare si discutii administrative
Încuiat
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4779
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sâm Apr 30, 2022 6:51 pm

Platforma de comunicare Mobilitate.eu vine ca o completare a platformei de informare in domeniul mobilitatii lansata in anul 2015, dar cu o continuitate a proiectelor dedicate informarii si comunitatilor online lansate începand cu anul 2006. Forumul va fi o platforma diferita fata de cele existente, atat prin noua structura cat si din punct de vedere al noului ghid de utilizare, diferit fata de standardul forumurilor existente in Romania.

Forumul Mobilitate.eu este construit pe o platformă și o temă vizuală cât mai simplă, estetică și eficientă, cu o serie de funcții care vin în sprijinul utilizatorilor.

Astfel, avem în partea dreapta (sau jos pentru mobile) bara de meniu de unde puteți accesa rapid mesageria privată, panoul utilizatorului și linkuri utile pentru forum și platformă.

Baza forumului este pe PhpBB, una uzuală și eficientă, fiind ușor și inuitiv de utilizat, totuși, dacă întâmpinați probleme nu ezitați să le anunțați.

O funcție extrem de utilă pentru utilizatorii interesați doar de anumite secțiuni ale forumului este cea de a face slide la secțiuni, având posibilitatea de a lăsa vizibilă doar partea forumului de care sunteți interesat.
Fără titlu.jpg
Fără titlu.jpg (47.24 KiB) Vizualizat de 2622 ori
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4779
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Lun Mai 02, 2022 8:58 pm

Atât pagina mobilitate.eu cât și platforma de comunicare mobilitate.eu sunt platforme găzduite pe un host plătit, privat, care necesită plăți la anumite perioade de timp. Cele două platforme se auto-finanțează strict din reclamele prezente în cadrul știrilor și pe pagina forumului, toate reclamele provenind de la un provider sigur pentru utilizatori, Google AdSense, care va livra doar reclame sigure, care nu instalează boți sau alte programe nesigure în dispozitivele utilizatorilor.

Mobilitate.eu și platformele aferente nu vor solicita niciodata bani de la utilizatori, donații sau alte tipuri de beneficii materiale.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4779
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Lun Mai 02, 2022 9:05 pm

Nu există limită a numărului de fișiere atașate pentru utilizatori, totuși, fiind vorba de o platforma de comunicare-informare, există limite ale dimensiunii imaginilor atât fizice cât și ca format, astfel:

Dimensiune maximă: 1200x1200 @ 700 KB

Diferitele aplicații de redimensionare și editare, vor scoate imagini la o calitate superioară chiar și la dimensiuni de sub 400 KB.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4779
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Mai 05, 2022 4:42 pm

Un update la ghid, pentru ca deja avem un coleg care ne aduce si materiale video:

- pentru Youtube platforma are posibilitatea automata de a reda filmele direct in mesaj, este suficient doar sa fie copiat linkul catre film in mesaj, fara adaugarea ca URL sau alt tip de cod



- de asemenea, pentru paginile de Facebook ce au la liber postarile, in general cele ale autoritatilor, este suficient sa copiati linkul in mesaj si postarea respectiva va fi redata automat de platforma

Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4779
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sâm Mai 07, 2022 4:20 pm

O alta functie care ajuta la eficienta pe platforma este cea de „drag and drop” pentru atasarea fisierelor. Astfel le puteti selecta si trage din folderul calculatorului direct in casuta de mesaj a platformei, iar acestea vor fi incarcate direct, sigurul lucru ramas de facut fiind sa le asezati in mesaj.

Totusi, dupa cum spune si regulamentul, nu este incurajata postarea multor imagini cu vehicule sau situatii care nu aduc nimic nou.

Fără titlu.jpg
Fără titlu.jpg (53.66 KiB) Vizualizat de 2248 ori
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4779
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Lun Mai 16, 2022 6:28 pm

De asemenea, pentru a avea in clar statisticile despre parcuri circulante si vagoane, autobuze, usor accesibile, in subiectele dedicate diferitelor tipuri de vehicule, (exemplu tramvaiele V3A, autobuze etc), primul mesaj va fi actualizat constant cu informatii de genul, casari, reparatii capitale si alte date ce se schimba in timp.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4779
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Iun 15, 2022 8:55 pm

Incepand de astazi au fost eliminate toate reclamele de pe forum pentru o interfata mai curata. Reclamele de pe site vor ramane.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4779
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Iul 07, 2022 1:24 pm

Pentru ca tot am solicitari si mesaje de activare pentru anumite conturi, va informez ca aici majoritatea celor care bat campii pe un anumit forum greu nu vor fi primiti. Nu avem nevoie de poze la duzina, zvonuri, comentarii aiurea fara fond si alte aberatii.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4779
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Aug 31, 2022 6:09 pm

Insist din nou pentru ca aici nu suntem un loc unde promovam partile negative, defecte care apar din varii motive si alte evenimente. Multumesc.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Încuiat

Înapoi la “Despre platforma de comunicare Mobilitate.eu”