REGULAMENTUL platformei de comunicare Mobilitate.eu

Despre platformă, regulament, ghid de utilizare si discutii administrative
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4775
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sâm Apr 30, 2022 7:04 pm

Nu sunt adeptul regulamentelor stricte și comuniste, aplicate la literă, dar ca orice comunitate trebuie să funcționăm și după un set de reguli care se bazează în special pe bun simț, respect și colaborare. Platforma de comunicare Mobilitate.eu este deschisă pentru toată lumea, dar în același timp este o platformă privată, administrată și finanțată privat, care își rezervă dreptul de selectare a anumitor utilizatori.

Astfel, pentru început regulile de comunicare:
1. Fiți civilizați față de ceilalți, nu jigniți și nu atacați, nici dacă sunteți în situația de a fi atacat, pentru asta exista funcția de raportare a mesajelor și cu siguranță vor fi luate măsuri

2. Încercați pe cât posibil să postați mesaje coerente și scrise corect gramatical, nu este nimeni tras la răspundere dacă mai greșește omenesc, dar greșelile care pot fi intenționate vor fi pedepsite

3. Fiți on-topic, nu deviați de la subiecte decât dacă este strict necesar și doar cu o limită, dacă discuția se orientează pe alt subiect existent pe forum va încurajez să postați un link către discuția on-topic cu continuarea în acel loc

4. Nu suntem un forum care să insiste pe subiecte puerile, de genul repartizării vehiculelor pe un anumit traseu, este bună o informare inclusiv cu justificarea unor măsuri și repartizări, dar nu și insistența pe subiect

5. Nu sunt permise discuțiile despre vehicule defecte, defecte zilnice sau altele, cu exceptia celor revenite pe trasee dupa perioade foarte lungi de stationare, reparatii in urma accidentelor, reparatii capitale sau alte interventii

6. De asemenea discuțiile interminabile despre tamponari, incidente și alte subiecte care dezvoltate nu contribuie cu nimic la evoluția comunității

7. Ne vom diferenția de restul comunităților prin eliminarea aproape totală a criticii fără sens, discuțiile fiind concentrate pe construcție și evoluție, nu pe critici și bataie de joc la adresa unor operatori de transport, producători de vehicule sau constructori de infrastructură, mesajele de acest tip fiind șterse fără avertisment

8. Nu se permite niciun fel de discuție politică, singurele discuții permise fiind știri și citate ale diferiților politicieni din conducerea țării sau primării legate de subiectul forumului

9. Sunteți responsabili de informațiile postate, pot exista multe informații chiar și din zona oficială care în final nu se confirmă, nu este vina nimănui, iar la bursa zvonurilor exista mari șanse ca în final informațiile să fie altele

10. Se interzice postarea de linkuri catre alte pagini fara legatura cu subiectul sau pagini care aduc deservicii platformei mobilitate.eu
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4775
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mar Mai 03, 2022 6:10 pm

Regulamentul legat de utilizarea de informații din surse externe mobilitate.eu:
Consiliul de Onoare al presei scrise din Romania considera ca preluarea fara cost a unor materiale de presa se poate realiza doar in limita a 500 de semne, dar fara a depasi jumatate din articolul sau stirea in cauza, asigurandu-se astfel atat libera circulatie a informatiei, cat si caracterul de „revista a presei” sustinut de paginile de internet in cauza. In mod obligatoriu, in aceste cazuri, trebuie citata sursa informatiei.
Legat de utilizarea informațiilor și imaginilor publicate pe Platforma de comunicare Mobilitate.eu, utilizarea acestora, a textului si a informatiilor pe forumuri este strict interzisa.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4775
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Mai 05, 2022 10:54 pm

Regulamentul legat de temele și situațiile în care se postează fotografii:

- sunt permise fotografiile ce au scopul informarii, chiar și in unele cazuri daca nu sunt la o calitate maxima, fiind vorba de o noutate
- nu sunt permise fotografii day-by-day sau de tip tram/bus/train-spotting in serie, fara a aduce noutati sau informatii notabile
- sunt permise in numar limitat fotografii day-by-day sau de tip tram/bus/train-spotting daca sunt artistice sau surprind o situatie rara/inedita
- sunt permise foarte limitat fotografii care vin in situatia unor repartizari rare/neobisnuite ale unor vehicule
- sunt permise foarte limitat fotografii care prezinta tamponari uzuale sau alte situatii negative uzuale
- cu exceptia Facebook si Youtube nu este permisa utilizarea linkurilor catre imagini si hosturi externe, in special cele free prezinta un risc mare de disparitie sau schimbare a modului de partajare a imaginilor
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4775
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mar Ian 24, 2023 9:33 am

ATENTIE

Incepand cu 24.01.2023 pe Platforma de comunicare Mobilitate.eu este interzisa postarea de linkuri, stiri si poze care provin din presa, indiferent de tipul acesteia. Nu mai sunt permise linkuri si stiri din presa generala, fie ca vorbim de siteuri, ziare, reviste, pagini de facebook si alte platforme de genul.

De asemenea nu se mai posteaza informatii, poze, stiri si linkuri catre alte forumuri, ONGuri, organizatii si partide politice. Toate acestea, inclusiv cele de mai sus, sunt surse neoficiale, multe platforme de presa, pagini, forumuri si ONGuri fiind suborodante pentru a reprezenta anumite grupuri de interese si partide politice, un exemplu clasic fiind al forumistilor grei unde daca te iei de un anume partid esti casapit public.

Este permisa postarea de linkuri, imagini si informatii, cu preicizarea sursei pentru paginile oficiale ale institutiilor statului (guvern, ministere, primarii, consilii locale etc), ale institutiilor private (de genul Softronic, Reloc, Astra Arad etc). Este permisa postarea de linkuri, imagini si informatii de la membrii partidelor politice care ocupa functii publice de interes pentru tematica mobilitate.eu (primari, ministri, secretari de stat etc), cu conditia ca acestea sa nu reprezinte atacuri sau comentarii catre alte grupari si proiecte politice.

De asemenea este permisa si chiar incurajata postarea de stiri, linkuri provenite de la departamentele de presa, marketing, PR ale companiilor si operatorilor de transport.

Modificarea vine in contextul in care doresc ca Platforma de comunicare Mobilitate.eu sa fie una unica pentru Romania, fiind o platforma unde sunt doar informatii curate, provenite de la autoritati si producatori, fara a mai fi trecute prin filtrul politic, de presa, forumist sau ongist.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4775
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Lun Feb 13, 2023 8:29 am

Incepand de astazi pentru mesaje uzuale de genul ca nu stiu ce tramvai circula pe nu stiu ce linie, chestii in general normale, voi sterge direct utilizatorul respectiv. Pentru dispecerizare si batut campii exista forumul Metro Greu, acolo e permis orice :)
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4775
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Lun Mar 25, 2024 1:10 pm

Mai revin cu un reminder pe aici despre conduita pe forum, de care sunt in general multumit, dar revin cu rugamintea pentru urmatoarele puncte:
- mai putine discutii si mesaje fara rost
- nu mai vreau sa vad zvonuri si estimari fara sens legate de inceperea lucrarilor, livrari etc

Pentru mesaje de genul asta, userul cebotenco nu a ramas prea mult pe aici.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre platforma de comunicare Mobilitate.eu”