Știri despre modificări de trasee

Discuții generale, știri și dezbateri despre mobilitatea de suprafață în regiunea București - Ilfov
Scrie răspuns
Ice
Utilizator avansat
Mesaje: 296
Membru din: Mar Mai 03, 2022 10:22 pm
Localitate: Sector 4

Joi Aug 03, 2023 8:19 am

Amuzant este ca in comunicatul domnului primar nu se specifica nimic inital de 131, a trebuit sa editeze PR-ul postarea :lol:

In alta ordine de idei, chiar este necesara disparitia acestei linii? Pe relatie directa din complex Baneasa spre Pta Presei va ramane doar 335, care nu stiu cat va face fata singur.
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4926
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Aug 03, 2023 8:32 am

Nu este prea buna ideea cu disparitia lui 131, eu ii modificam putin traseul, la Sala Palatului, Universitate sau spre Piata Gemeni/Foisorul de Foc.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Ice
Utilizator avansat
Mesaje: 296
Membru din: Mar Mai 03, 2022 10:22 pm
Localitate: Sector 4

Joi Aug 03, 2023 9:55 am

Probabil la Sala Palatului ar fi fost cea mai buna varianta, din moment ce nu exista nici un mijloc de transport direct de acolo spre nordul orasului.
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2223
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Joi Aug 03, 2023 10:04 am

La cum merge treaba asta cu unificarea nu m ar mira sa le vad unificate si 123 cu 133 ca de la gara 123 sa continue traseul lui 133 pana la capatul de sub podul Mihai Bravu. Sa nu le dau idei :)))
Ice
Utilizator avansat
Mesaje: 296
Membru din: Mar Mai 03, 2022 10:22 pm
Localitate: Sector 4

Joi Aug 03, 2023 11:30 am

Uite o idee si mai buna, unificarea lui 123/133 cu 162, cred ca ar avea succes :twisted:
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2223
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Vin Sep 08, 2023 3:07 pm

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București – Ilfov (TPBI) a dispus următoarele măsuri, care vor intra în vigoare începând de luni, 11.09.2023, ca urmare a creării condițiilor de circulație a tramvaielor în zona Piața Eroii Revoluției:

- Linia 1 va reveni pe traseul anterior între „Șura Mare” și „Bd. Banu Manta”, și anume: terminal „Șura Mare”, Str. Șura Mare, Șos. Giurgiului, Șos. Olteniței, Calea Văcărești, Șos. Mihai Bravu, Șos. Ștefan cel Mare, Bd. Iancu de Hunedoara, Șos. Nicolae Titulescu, Bd. Banu Manta”, Pasajul Basarab, Șos. Orhideelor, Bd. Doina Cornea, Bd. General Paul Teodorescu, Bd. Timișoara, Str. Progresului, Str. Dr. C-tin Istrati, Șos. Viilor, Piața Eroii Revoluției, Șos. Olteniței, Str. Șura Mare, terminal „Șura Mare”;

- Linia 10 va reveni pe traseul anterior între „Șura Mare” și „Bd. Banu Manta”, și anume: terminal „Șura Mare”, Str. Șura Mare, Șos. Giurgiului, Piața Eroii Revoluției, Șos. Viilor, Str. Dr. C-tin Istrati, Str. Progresului, Bd. Timișoara, Bd. General Paul Teodorescu, Bd. Doina Cornea, Șos. Orhideelor, Pasajul Basarab, Șos. Nicolae Titulescu, Bd. Banu Manta, Bd. Iancu de Hunedoara, Șos. Ștefan cel Mare, Șos. Mihai Bravu, Calea Văcărești, Șoș Olteniței, Str. Șura Mare, terminal „Șura Mare”;

- Linia 7 va reveni pe traseul de bază între „CFR Progresul” și „Piața Unirii”, și anume: terminal „CFR Progresul”, Șos. Giurgiului, Piața Eroii Revoluției, Șos. Viilor, Str. Dr. C-tin Istrati, Str. 11 Iunie, Bd. Regina Maria, terminal „Piața Unirii” și retur;

- Linia 12 va funcționa între „CFR Progresul” și „Gara Basarab” pe un traseu modificat astfel: terminal „CFR Progresul”, Șos. Giurgiului, Piața Eroii Revoluției, Șos. Viilor, Str. Dr. C-tin Istrati, Str. Progresului, Bd. Timișoara, Bd. General Paul Teodorescu, Bd. Doina Cornea, Șos. Orhideelor, terminal „Gara Basarab” și retur;

- Linia 19 va reveni pe traseul de bază între „Chimopar” și „Zețarilor”, și anume: terminal „Chimopar”, Bd. Theodor Pallady, Bd. 1 Decembrie 1918, Str. Liviu Rebreanu, Bd. Camil Ressu, Șos. Mihai Bravu, Calea Vitan, Bd. Octavian Goga, Str. Nerva Traian, Pod Timpuri Noi, Bd. Gh. Șincai, Calea Șerban Vodă, Piața Eroii Revoluției, Șos. Giurgiului, Str. Anghel Alexandru, Str. Zețari, terminal „Zețarilor” și retur;

- Linia 610 va reveni pe traseul anterior între „Romprim” și stația „Piața Eroii Revoluției”, și anume: terminal „Romprim”, Șos. Olteniței, Piața Eroii Revoluției, Șos. Viilor, stația „Piața Eroii Revoluției”, cu întoarcere pe Str. Mitropolit Dosoftei, Calea Șerban Vodă, Piața Eroii Revoluției, Șos. Olteniței, terminal „Romprim”.

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 9253508162
JaLeTe
Utilizator nou
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 03, 2022 7:23 pm

Dum Sep 10, 2023 5:20 pm

Foarte frumoase anunturile din presa si de pe facebook :
https://b365.ro/stb-suplimenteaza-mijlo ... tb-513242/

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 3858828640

Situatia reala este ca au fost scoase 4 tururi din 32 in perioada 04-08.09.2023 , practic au redus parcul de la 21 cum s-a circulat ani de zile in 32 , la 17 tururi , iar incepand cu 11.09 vor reveni la 20 in loc de 21 de tururi , insa anuntul pompos este ca s-a suplimentat parcul pe linia 32 ... numai calator sa nu fii ...
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2223
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Dum Sep 10, 2023 5:54 pm

Pai dupa 15 iulie,in medie au pierdut cam fiecare din aceste linii...2-3 ture.Deci va fi ca inainte,problema dupa parerea mea,ar fi ca in weekend sa mai suplimenteze liniile.Au cam ramas cu aceleasi ture de la pandemie si cu siguranta nu mai este situatia asa...
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4926
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Dum Sep 10, 2023 10:05 pm

32ul sa zicem ca are avantajul ca are Imperio de capacitate mai mare.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2223
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Mie Sep 20, 2023 5:57 pm

Mai raman bidirectionalele?

Începând de joi, 21.09.2023, tramvaiele liniei 5 vor întoarce în bucla terminalului „Aeroport Băneasa”, de la intersecția Bd. Aerogării / Str Grațioasă. Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București-Ilfov (TPBI) a dispus această măsură ca urmare a finalizării lucrărilor de reabilitare a liniei de tramvai de pe Bd. Aerogării.

Tramvaiele vor opri pentru ȋmbarcarea / debarcarea călătorilor şi la noul peron al stației de la capătul de linie „Aeroport Băneasa”, amplasat pe Str. Grațioasă.

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 9253508162
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4926
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Sep 20, 2023 6:06 pm

Nu e o regula sa scoata bidirectionalele momentan. Vedem dupa 1 octombrie daca vor gasi ceva PPCuri pentru 5.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Ice
Utilizator avansat
Mesaje: 296
Membru din: Mar Mai 03, 2022 10:22 pm
Localitate: Sector 4

Mie Sep 20, 2023 7:03 pm

Am vaga impresie ca bidirectionalele raman in 5 pana sosesc toate Imperio pentru 21, si atunci automat vor fi vagoane disponibile si pentru alte linii.
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2223
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Mie Sep 20, 2023 8:12 pm

Pana atunci,cel mai probabil se vor deschide santiere de modernizat la liniile de tramvaie si automat vor mai ramane niste tramvaie. Singura urgenta cu bidirectionalele acum,ar fi sa se faca un 25 de la depoul Militari si pana in dreptul unde lucreaza cei de la Termoenergetica. Si ar mai ramane autobuze disponibile,doar asa...
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4926
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Sep 20, 2023 8:45 pm

25ul ala nu e necesar, cei de la Termo sa misca foarte bine, deja au realizat cam 25% din lucrare si au adus oameni si utilaje si de la alte santiere, nu are rost alta naveta pentru inca doua luni maxim.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2223
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Mie Sep 20, 2023 9:06 pm

Iar se suplimenteaza liniile de noapte...

📍 Liniile de noapte N101 – N122 și 783 vor fi suplimentate

✅ Începând din noaptea de sâmbătă spre duminică, 23/24.09.2023, STB SA va aplica măsura de suplimentare a numărului de autobuze planificate în circulație pe liniile de noapte care au terminalul la Piața Unirii, precum și pe linia 783.

✅ Astfel, între orele 23:30 – 00:30, linia 783 și liniile de noapte cu indicativele cuprinse între N101 și N122 vor asigura intervale de succedare de 15 minute între autobuze, pe fiecare dintre aceste linii, pentru plecările în curse programate din zona centrală.

#stbsa #informarecalatori #traseestb #calatorimimpreuna #transportpublic #bucuresti

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 3858828640
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4926
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Sep 20, 2023 9:59 pm

783 este chiar bine, am patit de cateva ori sa il pierd la mustata la Otopeni. Cred ca si-au dat seama si ei ca sunt destule aterizari intre 22.30 si 00, si dureaza pana la 30 minute pana ajungi la autobuz, pierzand intervalele de zi.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2223
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Mie Sep 20, 2023 10:26 pm

Da,sunt de acord ca pentru cele care ajung la aeroport si gara sa fie suplimentate. As fi preferat si ca linii ca 123 si altele care mai ajung la gara,ultimele plecari sa fie la 00:30. Ceva de genul,ca si serile trecute era aglomerat dupa ora 23...123 ul de la gara spre centru'...
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4926
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Sep 20, 2023 11:01 pm

Am discutat si asta cu ultimele curse cu cei de la TPBI, este in discutie, vedem daca se va concretiza pe anumite linii.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2223
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Mie Sep 20, 2023 11:03 pm

Aha,mersi,cel putin in nume personal.
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4926
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Sep 20, 2023 11:09 pm

Problema e ca nu este asa usor, fiecare plecare sau cursa in plus inseamna ore de lucru in plus pentru soferi si combustibil consumat, deci trebuie sa renteze, nu sa cari maxim 10 oameni pe tura aia. Nu stiu Nurile alea cum sunt, dar 783 pleaca plin de la aeroport.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4926
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Sep 21, 2023 4:40 pm

Din cauza unor lucrari Apa Nova in weekend, linia 44 va fi suspendata, linia 11 va circula la Vasile Parvan iar linia 644 va circula pe Giulesti.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2223
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Joi Sep 21, 2023 8:21 pm

In comunicat spun ca de sambata pe o perioada de 7 zile.Deci cel mai probabil,vom vedea turele de victoria din 11 in noul 5 si turele de buc noi din 44 in 11.

https://stbsa.ro/comunicat1?nrcom=1958& ... h-3czUQ4Yc
TudorSt
Utilizator avansat
Mesaje: 140
Membru din: Dum Mai 15, 2022 12:15 pm

Vin Sep 29, 2023 12:06 pm

În zilele de weekend va fi restricționată circulația tramvaielor în Piața Eroii Revoluției


În contextul desfășurării lucrărilor din cadrul obiectivului de investiții „Regenerarea spațiilor publice din zona cuprinsă între Str. Mitropolit Dosoftei şi Str. Șura Mare (Piața Eroii Revoluției) prin modernizarea sistemului rutier, modernizarea platformelor și a locurilor de parcare existente, a spațiului pietonal, modernizarea spațiilor verzi și a iluminatului public (de tip smart)”, în perioada 30.09.2023 – 30.11.2023, circulația tramvaielor ȋn Piaţa Eroii Revoluţiei va fi restricționată în zilele de sâmbătă şi duminică.

Având în vedere această măsură, numai în zilele de sâmbătă și duminică din perioada mai sus menționată, liniile 1, 7, 10, 11, 12, 19 și 610 vor fi reorganizate, astfel:

Linia 1 va fi suplimentată și va funcţiona între terminalele „Șura Mare” și „Bd. Banu Manta”, pe următorul traseu:

Pe sensul spre „Bd. Banu Manta”: Șos. Giurgiului, Șos. Olteniței, Calea Văcărești, Șos. Mihai Bravu, Șos. Ștefan cel Mare, Bd. Iancu de Hunedoara, Pasajul Victoriei, Șos. Nicolae Titulescu, terminal „Bd. Banu Manta”;
Pe sensul spre Str. Șura Mare: terminal „Bd. Banu Manta”, Șos. Nicolae Titulescu, Pasajul Basarab, Șos. Orhideelor, Bd. Doina Cornea, Bd. General Paul Teodorescu, Bd. Timișoara, Str. Progresului, Str. Dr. Constantin Istrati, Bd. Mărășești, Bd. Octavian Goga, Calea Vitan, Șos. Mihai Bravu, Calea Văcărești, Șos. Olteniței, Str. Șura Mare.

Linia 7 va fi suplimentată și va funcţiona între terminalele „CFR Progresul” și „Șura Mare”, pe următorul traseu:

Pe sensul spre Str. Șura Mare: Şos. Giurgiului, Șos Olteniței, Str. Șura Mare;
Pe sensul spre Șos. Giurgiului: Str. Șura Mare, Şos. Giurgiului.

Linia 10 va fi suplimentată și va funcţiona între terminalele „Șura Mare” și „Bd. Banu Manta”, pe următorul traseu:

Pe sensul spre ”Bd. Banu Manta”: Șos. Giurgiului, Șos. Olteniței, Calea Văcărești, Șos. Mihai Bravu, Calea Vitan, Bd. Octavian Goga, Bd. Mărășești, Str. Dr. Constantin Istrati, Șos. Progresului, Bd. Timișoara, Bd. General Paul Teodorescu, Bd. Doina Cornea, Pasajul Basarab, Șos. Nicolae Titulescu, terminal „Bd. Banu Manta”.
Pe sensul spre Str. Șura Mare: terminal „Bd. Banu Manta”, Pasajul Victoriei, Bd. Iancu de Hunedoara, Şos. Ștefan cel Mare, Șos. Mihai Bravu, Calea Văcărești, Șos. Olteniței, Str. Șura Mare.

Linia 11 va fi suplimentată și va funcționa între terminalele „CFR Progresul” și „Cartier 16 Februarie”, pe următorul traseu:

Pe sensul spre „Cartier 16 Februarie”: terminal „CFR Progresul”, Şos. Giurgiului, Str. Anghel Alexandru, Str. Zețarilor, Prelungirea Ferentarilor, Calea Ferentari, Calea Rahovei, Str. Progresului, Bd. Timișoara, Bd. General Paul Teodorescu, Bd. Doina Cornea, Șos. Orhideelor, Calea Giulești, terminal „Cartier 16 Februarie”;
Pe sensul spre „CFR Progresul”: terminal „Cartier 16 Februarie”, Calea Giulești, Șos. Orhideelor, Bd. Doina Cornea, Bd. General Paul Teodorescu, Bd. Timișoara, Str. Progresului, Calea Rahovei, Calea Ferentari, Prelungirea Ferentarilor, Str. Zețarilor, Str. Anghel Alexandru, Şos. Giurgiului, terminal „CFR Progresul”.

Linia 12 va fi suspendată.

Linia 19 va fi suplimentată și va funcționa între „Chimopar” și „Piața Unirii”, pe următorul traseu:

Pe sensul spre „Piața Unirii”: terminal „Chimopar”, Bd. Theodor Pallady, Bd. 1 Decembrie 1918, Str. Liviu Rebreanu, Bd. Camil Ressu, Şos. Mihai Bravu, Calea Vitan, Bd. Octavian Goga, Str. Nerva Traian, Pod Timpuri Noi, Bd. Gh. Şincai, Calea Şerban Vodă, Şos. Viilor, Str. Dr. Constantin Istrati, Str. 11 Iunie, Bd. Regina Maria, terminal „Piaţa Unirii”;
Pe sensul „Chimopar”: terminal „Piaţa Unirii”, Bd. Regina Maria, Str. 11 Iunie, Str. Dr. Constantin Istrati, Şos. Viilor, Calea Şerban Vodă, Bd. Gh. Şincai, Pod Timpuri Noi, Str. Nerva Traian, Bd. Octavian Goga, Calea Vitan, Şos. Mihai Bravu, Bd. Camil Ressu, Str. Liviu Rebreanu, Bd. 1 Decembrie 1918, Bd. Theodor Pallady, terminal „Chimopar”.

Linia 610 va fi suplimentată și va funcționa între „Romprim” și stația „Șoseaua Progresului” (situată pe Calea Rahovei), pe următorul traseu:

Pe sensul spre „Șoseaua Progresului”: terminal „Romprim”, Şos. Olteniței, Piața Eroii Revoluției, Șos. Viilor, Str. Dr. Constantin Istrati, Şos. Progresului, Calea Rahovei, stația „Șoseaua Progresului”;
Pe sensul spre „Romprim”: stația „Șoseaua Progresului‟, Calea Rahovei, Str. Odoarei, Şos. Viilor, Piața Eroii Revoluției, Şos. Olteniței, terminal „Romprim”.

https://www.stbsa.ro/comunicat1?nrcom=1964
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2223
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Vin Sep 29, 2023 12:11 pm

Personal,nu inteleg de ce scoate suplimentarea lui 19 atunci cand circula pe Giurgiului si o lasa pentru Viilor.Pe Viilor,mai mult cara aer pentru ca majoritatea merg cu 610 pana la Istrati si de acolo ai inelarul,plus 47 pt Unirii.E mai full 19 le pe Giurgiului,incepand cu statia de la Sura Mare,pentru ca ies cei de la metroul din zona,pana la Luica. Era o aglomeratie,chiar ieri am ajuns in zona Sura Mare si statia spre Luica era full,12 le vine mult mai prost fata de 25...
Ice
Utilizator avansat
Mesaje: 296
Membru din: Mar Mai 03, 2022 10:22 pm
Localitate: Sector 4

Vin Sep 29, 2023 3:27 pm

Modificarile astea de weekend sunt fix ce s-a intamplat pana pe 11 septembrie, numai ca in loc de 12 circula 11.
Scrie răspuns

Înapoi la “Mobilitatea în regiunea București - Ilfov”