Știri despre mobilitatea în Municipiul Timișoara

Știri și informații despre mobilitatea din Timișoara și localitățile județului
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4775
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Ian 12, 2023 11:14 pm

Primarul municipiului Timișoara pe Facebook - 12.01.2023


Pe șantierul de pe Cetății lucrează deja echipele pentru rețele edilitare.
Linia de tramvai e montată. Va fi înierbată pe aproape întreaga lungime. Chiar înainte de Crăciun am deschis intersecția cu Bogdăneștilor. Am fluidizat traficul pe Gheorghe Lazăr cu o bandă în plus.
În următoarele luni, se va lucra în paralel la magistrala de apă din subteran și la asfaltarea ultimelor benzi de drum. Trei sfert din investiție e gata.
Anul acesta finalizăm Cetății.

1.jpg
1.jpg (348.04 KiB) Vizualizat de 578 ori
2.jpg
2.jpg (362.6 KiB) Vizualizat de 578 ori
3.jpg
3.jpg (373.88 KiB) Vizualizat de 578 ori
4.jpg
4.jpg (484.05 KiB) Vizualizat de 578 ori
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4775
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Aug 10, 2023 6:09 pm

Consiliul Local Timișoara a aprobat proiectul unui nou pod cu linie de tramvai peste Bega

Timișorenii care vor să ajungă din nordul în sudul orașului și sunt nevoiți să treacă prin centru vor avea o alternativă nouă de tranzit, anunță primarul muncipiului Timișoara. Proiectul care va asigura legătura dintre Dâmbovița și Ronaț a trecut de votul din Consiliul Local, iar acum Podul Solventul și drumul de legătură intră într-o nouă etapă. Investiția vine în contextul necesității degrevării traficului pe Calea Șagului, una din cele mai aglomerate artere din municipiu.

Proiectul se întinde pe o lungime de un kilometru și include un pod nou peste Bega, linie dublă de tramvai, piste pentru biciclete, trotuare și 4 benzi auto. Lucrarea va fi împărțită în două loturi, urmând să fie începută etapizat.

Finanțarea europeană este asigurată pentru această investiție strategică. Valoarea totală a proiectului e de 41,5 milioane de euro. Până la final de an, proiectarea va fi gata și va fi lansată
licitația pentru lucrări.

Foto&info: Primăria Timișoara

https://mobilitate.eu/tm-pod-bega-tram/

tm.jpg
tm.jpg (287.22 KiB) Vizualizat de 351 ori
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4775
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Ian 03, 2024 5:03 pm

Bozankaya va livra încă 17 tramvaie la Timișoara ajungând la 40 de tramvaie livrate în capitala banatului

Compania Bozankaya anunță că a semnat un nou contract pentru 17 tramvaie în Timişoara. Ca urmare a cooperării cu Municipiul Timişoara din 2019, la cele 21 de tramvaie care circulă deja, cu alte două comandate în 2023, au fost comandate încă 17 tramvaie. Astfel, orașul de pe Bega va avea un total de 40 de tramvaie ultramoderne produse în Turcia. Noile tramvaie vor fi vopsite în schema galbenă, față de actualele mov. Tramvaiele Bozankaya, care pot parcurge cel puțin 70 km neîntrerupt cu un sistem de baterii care poartă semnătura inginerilor Bozankaya, au fost premiate pentru această caracteristică unică de către European Rail Systems Cluster (ERCI) în 2021 și i-au adus companiei titlul de „Cel mai inovator din Europa”. Companie”.

https://mobilitate.eu/bozankaya-17-tram-tm/
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Scrie răspuns

Înapoi la “Județul Timiș”