Newag - Știri despre producția de locomotive

Știri și informații despre companiile și tehnologiile pentru locomotive electrice și cu baterii
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4946
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Iul 05, 2023 8:23 am

PKP Intercity achiziționează încă 5 locomotive multi-system de la Newag

PKP Intercity prelungește contractul cu NEWAG pentru furnizarea a 10 locomotive electrice multisistem și comandă alte 5 vehicule. Astfel, parcul de material rulant al transportatorului va avea în total 15 locomotive moderne cu viteze de până la 200 km/h. Valoarea contractului este de aproape 388 milioane PLN brut. Contractul cu producătorul Nowy Sącz face parte din cel mai mare program de investiții din istoria PKP Intercity, în valoare de 27 miliarde PLN.

Acordul încheiat în octombrie 2021 între PKP Intercity și producătorul de material rulant NEWAG a acoperit achiziția a 10 noi locomotive electrice multisistem cu opțiune pentru încă 5 vehicule. Transportatorul național și-a exercitat dreptul de opțiune și a decis extinderea achiziției cu 5 locomotive suplimentare. Valoarea comenzii a crescut de la 258,6 milioane PLN la aproape 388 milioane PLN brut. Primele locomotive achiziționate vor ajunge pe șine în 2023 și 2024.

Noile locomotive vor atinge viteze de până la 200 km/h, permițând astfel utilizarea eficientă a liniilor de cale ferată modernizate. În cele din urmă, locomotivele vor avea omologare pentru șase țări, datorită cărora vor duce trenuri nu doar pe rețeaua poloneză, ci și pe cea europeană. Conform acordului, producătorul va trebui să obțină aprobarea pentru utilizarea locomotivelor în Polonia, Germania, Austria, Cehia, Slovacia și Ungaria. Toate locomotivele vor fi echipate cu Sistemul european de control al trenurilor ETCS Nivelul doi, care îmbunătățește semnificativ standardele de siguranță a rețelelor de cale ferată. Vehiculele vor avea și un sistem de diagnosticare la distanță care va permite monitorizarea în timp real a funcționării, ceea ce se va traduce în funcționarea eficientă a acestora. Noile locomotive multisistem vor putea circula pe linii de cale ferată cu sisteme de alimentare cu valori de tensiune: 3kV DC, 15kV AC, 25kV AC.

După obținerea omologării în Germania și Cehia, noile locomotive vor circula pe următoarele rute: Varșovia – Berlin, Przemyśl – Berlin, Gdynia – Berlin, Gdynia – Varșovia – Katowice – Viena (pe tronsonul către Bohumin). Locomotivele vor fi folosite și pe cele mai populare rute interne precum Varșovia – Gdynia, Varșovia – Poznań, Varșovia – Wrocław, Varșovia – Katowice, Varșovia – Cracovia.

Contractul este un alt exemplu de cooperare de succes între producătorul Nowy Sącz și PKP Intercity. La sfârșitul anului 2020, transportatorul a preluat ultima dintre cele 30 de locomotive electrice moderne din seria EU160 Griffin. Vehiculele ating viteze de până la 160 km/h și circulă cu trenuri PKP Intercity în toată țara. Valoarea contractului care acoperă livrarea a 30 de locomotive împreună cu furnizarea de servicii de întreținere a vehiculelor a fost de 551,4 milioane PLN brut. NEWAG a livrat toate locomotivele în doar 11 luni.

https://mobilitate.eu/pkp-newag-multisystem/

1687347690291.jpg
1687347690291.jpg (85.28 KiB) Vizualizat de 246 ori
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4946
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Dum Aug 13, 2023 11:55 am

Cargounit achiziționează 30 de locomotive Newag Dragon 2

CARGOUNIT își extinde flota prin achiziția de locomotive Dragon 2 cu 6 axe. Astfel, compania va fi cel mai mare proprietar de locomotive NEWAG de închiriat în Polonia. Contractul de livrare acoperă achiziția a până la 30 de locomotive Dragon 2. Până la sfârșitul anului 2025, CARGOUNIT va fi livrat 10 locomotive Dragon 2 cu modul last mile. Opțiunea de livrare include atât locomotive Dragon 2 cu un singur sistem cu modul last mile pentru piața poloneză, cât și Dragon 2 MS cu omologare pentru Cehia și Slovacia.

Locomotivele moderne Dragon 2 cu 6 axe sunt singurele astfel de locomotive pentru trenuri grele de marfă cu omologare pe piața poloneză, iar recent și pe piețele cehe și slovace. Locomotivele Dragon 2 comandate de CARGOUNIT sunt echipate cu un motor diesel modern pentru last mile care respectă cele mai recente standarde de emisii Etapa V, ceea ce permite, de asemenea, utilizarea locomotivelor pentru transport în zone fără tracțiune electrică și pentru operațiuni de manevră.

La ora actualaă printre cei mai mari proprietari de locomotive Dragon 2, altele decât CARGOUNIT, se numără PKP CARGO S.A., LOTOS Kolej, Freightliner PL, LAUDE, Ciech Cargo de la CIECH Group.

https://mobilitate.eu/cargounit-locomotive-dragon2/
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Scrie răspuns

Înapoi la “Locomotive electrice”