Stadler - Ramele electrice cu baterii Flirt AKKU

Știri și informații despre companiile și tehnologiile pentru rame electrice alimentate cu hidrogen, baterii sau cu alte tipuri de tehnologii
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4954
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Iul 27, 2023 9:27 am

OBB achiziționează 120 de rame electrice cu baterii de la Stadler pentru eliminarea vechilor automotoare diesel

Căile Ferate Federale Austriace (ÖBB) au semnat cu Stadler un acord-cadru pentru până la 120 de trenuri alimentate cu baterii. Ramele FLIRT Akku sunt concepute pentru a înlocui flota actuală cu motorină și vor permite o funcționare durabilă pe linii care sunt doar parțial electrificate. Semnarea acordului-cadru și comanda inițială pentru 16 rame FLIRT este de așteptat să aibă loc în toamna anului 2023. Acest contract și succesele recente din SUA, Germania și Italia confirmă încă o dată poziția de lider a lui Stadler în tehnologia de propulsie ecologică cu baterii și hidrogen.

Noile trenuri sunt model FLIRT Akku, versiunea alimentată cu baterii a celui mai vândut model FLIRT de la Stadler, care a vândut deja peste 2.500 de unități în întreaga lume. Sunt destinate utilizării în regiunea de est a Austriei, unde vor înlocui actuala flotă alimentată cu motorină. Modelul FLIRT Akku permite operarea durabilă pe secțiuni de linie neelectrificate prin încărcarea bateriilor de tracțiune în timp ce rama operează sub o linie de contact aeriană.

Foto&info: Stadler

https://mobilitate.eu/obb-120-stadler-akku/

flirt akku prototype_lg.jpg
flirt akku prototype_lg.jpg (279.35 KiB) Vizualizat de 189 ori
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Scrie răspuns

Înapoi la “Rame electrice alimentate cu hidrogen și baterii”