Știri despre mobilitatea în Municipiul Turda

Știri și informații despre mobilitatea în Cluj Napoca și localitățile județului
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4775
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Ian 12, 2023 11:06 pm

Cristian Matei, primarul municipiului Turda ''La mulți ani TUP - Transport Urban Public Turda !

În 2019, pe 16 decembrie intrau în circulație cele 20 de autobuze electrice. Astfel, Turda și-a câștigat titlul de: 𝐩𝐫𝐢𝐦𝐮𝐥 𝐨𝐫𝐚ș 𝐝𝐢𝐧 𝐑𝐨𝐦â𝐧𝐢𝐚 𝐜𝐮 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐩𝐨𝐫𝐭 î𝐧 𝐜𝐨𝐦𝐮𝐧 𝐞𝐱𝐜𝐥𝐮𝐬𝐢𝐯 𝐞𝐥𝐞𝐜𝐭𝐫𝐢𝐜 (𝐭𝐢𝐭𝐥𝐮 𝐩𝐞 𝐜𝐚𝐫𝐞 ș𝐢-𝐥 𝐩ă𝐬𝐭𝐫𝐞𝐚𝐳ă ș𝐢 𝐚𝐬𝐭ă𝐳𝐢).
Astăzi, la 3 ani de la inaugurare se efectuează peste 3.000 de călătorii zilnic, ceea ce dovedește încă o dată eficiența și durabilitatea autobuzelor electrice achiziționate în baza Planului de Mobilitate Urbană.

Pentru că ne dorim să dezvoltăm și mai mult transportul local dar și cel periurban, anul acesta, în cadrul parteneriatului Turda – Călărași - Moldovenești – Tureni, am obținut finanțare pentru achiziția a încă 8 autobuze electrice, prin PNRR. Zilele acestea a fost semnat contractul de finanțare prin care în cursul anului viitor vom achiziționa încă 2 autobuze electrice de 10 m și 6 autobuze electrice de 12 m. Finanțarea obținută este de asemenea și pentru 8 stații standard de încărcare în autobaza de transport public și 3 stații de încărcare rapidă pe traseul autobuzelor electrice.

Cu alte cuvinte, transportul public local va fi extins, iar transportul public periurban va fi modernizat complet. Prin acest proiect vom asigura transportul urban în cele mai bune condiții atât turdenilor cât și persoanelor care tranzitează Turda, fie că muncesc sau învață în orașul nostru.

Pe această cale, astăzi doresc să felicit întreaga echipă #TUP pentru implicare, reușite și dorința lor de a face parte din schimbare. Împreună am pus bazele unei companii de transport local moderne, demnă de un viitor smart city. ''

1.jpg
1.jpg (75.99 KiB) Vizualizat de 1245 ori
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Scrie răspuns

Înapoi la “Cluj”