Slănic - Știri și informații despre mobilitate

Știri și informații despre mobilitatea în Ploiești și localitățile județului
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4926
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Iul 20, 2023 8:44 am

Orașul Slănic intră în era electrică cu primele două autobuze electrice achiziționate

Orașul Slănic Prahova intră în era electrică prin lansarea licitației pentru primele autobuze electrice din oraș. Valoarea totală a proiectului este de 4,8 milioane lei, cu un termen de implementare de 10 luni de la semnarea contractului. Ofertele pot fi depuse până la data de 21.08.2023, urmând ca atribuirea să aibă loc până la data de 21.03.2024.

Achiziționarea de autobuze electrice noi, cu acționare complet electrică, destinate transportului public de călători și sisteme de încărcare pentru autobuzele electrice pentru orașul Slănic , implementează în baza Planului Național de Redresare si Reziliență (Componenta 10 — Fondul Local, Obiectul de Investitii 1.1.1 — Innoirea parcului de vehicule destinate transportului public, achiziția de vehicule nepoluante) achiziția de material rulant modern cu zero emisii pentru îmbunătățirea transportului public urban şi facilitarea tranziției de paradigmă în direcția mobilității urbane durabile. Proiectul vizează achiziția de material rulant nepoluant , iar în urma analizei nevoilor pentru rutele incluse în proiect , a rezultat un necesar de 2 bucati autobuze electrice de 10 m (+_ 1m) și a 3 stații de încărcare aferente acestora (1 rapide și 2 lente).

Foto: mobilitate.eu

https://mobilitate.eu/orasul-slanic-autobuze-electrice/
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Scrie răspuns

Înapoi la “Prahova”