Stiri - Linia Lacul Tei - Doamna Ghica - Pantelimon (PROIECT NOU)

Monitorizarea proiectelor în derulare pentru infrastructura de tramvaie
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 5395
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vin Dec 09, 2022 7:54 am

Primăria Capitalei și Primăria Sector 2 se asociază pentru realizarea liniei de tramvai pe Pasajul Doamna Ghica ce va lega Pipera de Pantelimon

În ședința CGMB din data de 12 decembrie, va fi dezbătut și votat proiectul de hotărâre privind aprobarea acordului de asociere dintre Sectorul 2 al Municipiului București și Municipiul București privind realizarea de către Sectorul 2 al Municipiului București a documentațiilor cadastrale, urbanistice, tehnico – economice și a unui studiu de fezabilitate având ca obiect reconfigurarea intersecției și a pasajului Doamna Ghica – Colentina și de modernizare a căii de rulare tronson dublu tramvai existent și de realizare tronson dublu tramvai nou, rezultând un traseu final cuprins între Bd. Dimitrie Pompei – calea ferată – Șoseaua Petricani – Bd. Lacul Tei – strada Doamna Ghica – Șoseaua Pantelimon – Bd. Chișinău – Bd. Basarabia – Șoseaua Vergului, inclusiv amenajarea/reconfigurarea domeniului public adiacent lucrărilor menționate (intersecții/artere de circulație și rețele și dotări tehnico – edilitare) pe o lungime de 12,2 km, pe raza administrativ – teritorială a Sectorului 2 al Municipiului București.

Noua linie va lega cartierele Pipera/Lacul Tei de Pantelimon, devenind o legătură rapidă pe noul pasaj de la Doamna Ghica, asigurând și legătura cu linia tramvaiului 21.

https://mobilitate.eu/primaria-capitalei-tram-ghica/
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 5395
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mar Iul 23, 2024 8:55 am

Primăria Sectorului 2 a lansat licitația pentru studiul de fezabilitate al liniei de tramvai Pantelimon – Lacul Tei. Linia va trece pe Pasajul Doamna Ghica

Primăria Sectorului 2 a lansat licitația pentru „Servicii de proiectare faza S.F.pentru obiectivul de investiţii: „Realizare tronson dublu tramvai nou, inclusiv amenajarea/reconfigurarea domeniului public adiacent lucrărilor menţionate (intersecţii/artere de circulaţie si reţele si dotări tehnico-edilitare), pe o lungime aproximativ de 5.90 km”. Valoarea serviciilor este de 4,4 milioane lei, cu un termen de realizare de 18 luni. Ofertele pot fi depuse până pe 22 august, urmând ca atribuirea să aibă loc până în 22 ianuarie 2024.

Conform documentației, este vorba de construcția noului traseu de tramvai ce va uni zona Lacul Tei de zona Pantelimon. Astfel, tronsonul cu lungimea de 5,90 km cale dublă va fi cuprins între șoseaua Pipera, bulevardul Dimitrie Pompeiu, bulevardul Lacul Tei, Strada Doamna Ghica, Șoseaua Pantelimon, Bulevardul Basarabia și șoseaua Vergului, traversând noul pasaj de la Doamna Ghica. Calea de rulare existentă pe traseu în zona Lacul Tei/Pipera, va fi modernizată în cadrul proiectelor lansate deja de Primăria Generală. Proiectul urmează să fie propus pentru finanțare prin POR 2021-2027. Proiectul prevede și reconfigurarea zonelor adiacente proiectului, cu reabilitarea infrastructurii rutiere și urbane.

Proiectul este parte a PMUD 2016-2030 pentru regiunea București – Ilfov, o mare parte din proiectele cuprinse in plan fiind din păcate abandonate sau blocate de autorități. Amenajarea noului tronson de tramvai va aduce beneficii majore pentru mobilitatea din zona de est și nord-est a orașului, unde nu există mijloace de transport rapide, cum ar fi tramvai sau metrou, pe tronsonul menționat. Valoarea finală și varianta proiectului ce va fi scos la licitația pentru proiectare și execuție vor fi obținute în urma finalizării studiului de fezabilitate și al devizului general, care va da și termenul de execuție al lucrărilor, cel mai probabil cuprins între 18-24 luni.

https://mobilitate.eu/primaria-sectorului2-sf-ghica/
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Scrie răspuns

Înapoi la “Proiecte în derulare”