Știri și discutii despre proiect

Stiri si monitorizarea proiectului de modernizare a traseului liniei 5 intre zona Dinamo si Pod Băneasa
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Dum Mai 29, 2022 9:47 am

În ședinta CGMB din data de 2 iunie 2022 urmează să fie discutat și votat proiectul de hotărâre privind aprobarea indicatorilor tehnico – economici faza DALI, pentru obiectivul de investiții “Reabilitare sistem rutier pe Str. Barbu Văcărescu și Str. Căpitan Av. Alexandru Șerbănescu de la Șos. Ștefan Cel Mare la Pod Băneasa"

Linia 5 se afla in studiul de oportunitate pentru achizitia urmatorului lot de 200 de tramvaie noi, fiind planficata pentru modernizarea totala a parcului.

https://doc.pmb.ro/consiliu/sedinte/471/oz/10608.pdf

1. Valoarea totala 228.479. 190, 24 lei cu TVA
2. Din care C+M: 166. 693. 158, 94 lei cu TVA
3. Durata de realizare a investitiei: 18 luni (din care 12 luni durata de executie)

Infrastructura de tramvai aferenta liniei 5 are doua terminale (Plata Sfanta Vineri si Bucla de Tntoarcere de pe Str. Gratioasa zona Pasaj Baneasa ) si strabate urmatoarele artere: Str, Sf. Vineri, Calea Mosrlor, Str.. Dr. Alexandru Paleologu, Str. Armand Calinescu, Str. Vasile Lascar, Bd. Dacia, Str. Alecu Russo, Str. Tunari, Str. Barbu Vacarescu, Str. Capitan Alexandru Serbanescu, Pasaj Baneasa, B-dul. Aerogarii. Linia de tramvai 5 este una dintre liniile eficiente, avand un numar mediu de 11.731 Tmbarcari pe zi. Ea leaga cartiere importante ale orasului si, totodata, se realizeaza legatura cu transportul subteran (metrou). Numarul de calatori va creste semnificativ prin achizitia noilor tramvaie.

Tntregul traseu are 14,4 km cale simpla din care portiunile modernizatesunt: terminalul Sf. Vineri, Str. Sf. Vineri, Calea Mosilor pana la intersectia cu Str. Dr. Alexandru Paleologu, Str. Tunari, Pasaj Baneasa si B-dul. Aerogarii pana la bucla de Tntoarcere de pe Str. Gratioasa (exclusiv bucla) adica 2, 1 km cale simpla. Lungimea totala a tronsoanelor linie curenta care se va moderniza este de 4, 25 km cale dubla. Pe traseul liniei de tramvai 5 se vor moderniza 15 peroane.

Necesitatea si oportunitatea lucrarii este impusa de starea tehnica a liniei curente de tramvai, care nu ma.i permit functionarea Tn conditii de siguranta pentru calatori. Pentru realizarea acestui obiectiv de investitii a fast Tntocmita documentatia tehnico economica, faza DALI prin care s-a descris situatia existenta, caracteristicile principale, costurile estimative și principalii indicatori tehnico-economici, precum si alte date semnificative, transmisa de catre S.T. B. cu adresa nr. 153313/09. 05. 2022, depusa la Registratura Primariei Municipiului Bucuresti - DirectiaGenerala lnvestitii - Directia Planificare investitii cu nr. 58080/16. 05. 2022, in vederea avizarii Tn Consiliul Tehnico - Economic din cadrul Primariei Municipiului Bucuresti (Aviz C.T. E. nr. 56/58080/19. 05. 2022).

Obiectivele urmarite prin modernizarea liniei de tramvai 5 , sunt urmatoarele:
- in cazul mentinerii tipului de tramvai existent si o crestere a vitezei de exploatare cu 30% ca urmare a modernizarii caii de rulare si a delimitarii amprizei liniei de tramvai pe B-dul. Barbu Vacarescu vom avea:
. Cresterea fluxului de calatori la orele de varf, cu circa 18, 18% respectiv cu 394 calatori pe ora;
. Scaderea intervalului de succedare a tramvaielor, fata de valorile actuale, cu pana la 15, 4%;
. Cresterea numarului de curse efectuate de tramvaiele aflate pe traseu, cu aproximativ 18%;

In cazul introducerii tramvaielor cu lungimea de 36 m si o crestere a vitezei de exploatare cu 30% ca urmare a modernizarii caii de rulare si a delimitarii amprizei
linei de tramvai pe 'B-dul. Barbu Vacarescu, vom avea o crestere a fluxului de calatori la orele de varf cu circa 42, 18%, respectiv 931 calatori pe ora.

In momentul demararii lucrarilor vom structura noul forum destinat monitorizarii proiectului.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
punmeister
Utilizator avansat
Mesaje: 545
Membru din: Mar Mai 03, 2022 7:12 pm
Localitate: Aviatiei City

Dum Mai 29, 2022 10:04 am

De cand astept asta, eu inca imi aduc aminte ce sperante aveam cand eram mic si vedeam pe forumurile de la vremea aceea (2009-2010) ca s-au demarat lucrarile pe Tunari si mai incolo spre Baneasa.

Inteleg totusi ca portiunea centrala (Alexandru Serbanescu - Barbu Vacarescu) a fost intarziata datorita incertitudinilor gen largirea Sos. Fabrica de Glucoza cand se lua in calcul implementarea sensului unic pe Vacarescu si Floreasca, ceea ce presupune si mutarea tramvaiului pe lateral, plus vestita conexiune cu bucla de la Dimitrie Pompeiu.

Cat despre monitorizare, puteti sa va bazati pe mine :ugeek:
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2119
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Dum Mai 29, 2022 10:43 am

Mai este mult pana departe,pana sa inceapa lucrarile aici.De la anul incolo...Intaietate,au liniile 40 si 55 deci bulevarde ca basarabia sau calea calarasilor vor intra printre primele in modernizare.Ca si la autobuzele electrice trebuie grabite licitatiile pentru a nu se pierde fondurile ue de mediu pana la sfarsitul lui 2023.Cel mai probabil se va obtine o derogare in urma negocierilor ca valabilitatea acestor fonduri sa fie prelungite cu cel putin 6 luni,parca asa am citit pe undeva ca s ar vrea,spuse chiar de directorul general, daca nu ma insel.Deja pe la titan,se vorbeste ca din toamna,linia 40 va fi prima care va fi suspendata.Linia 55 in cel mai rau caz,va intoarce la Iancului,dar nu va fi suspendata.Sa speram ca se va deschide odata terminalul din pantelimon,ca si acolo sa poata intoarce tramvaiele.
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Dum Mai 29, 2022 10:55 am

Primele facute vor fi 40 si 55, urmate de linia 24. Apoi nu stiu in ce ordine vor fi, dar cu siguranta linia 5 va fi printre primele, asteptand deja de 10 ani modernizarea totala.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
punmeister
Utilizator avansat
Mesaje: 545
Membru din: Mar Mai 03, 2022 7:12 pm
Localitate: Aviatiei City

Mie Iun 01, 2022 2:39 pm

STRABAG cred ca a vazut cam ce proiecte urmeaza la tramvaie :mrgreen:
Screenshot 2022-06-01 143745.png
Screenshot 2022-06-01 143745.png (368.62 KiB) Vizualizat de 3296 ori
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Iun 01, 2022 3:02 pm

Sa nu vina baietii de pe Milea ca stam 50 de ani plus alti 20 ca nu au avut timp sa termine :twisted:
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Iun 08, 2022 3:37 pm

Comunicat Nicusor Dan - este vorba de finalizarea capatului de la Aeroport Baneasa si montarea de garduri pe tronsonul respectiv.

🟢Am semnat contractul de servicii de proiectare şi execuţie pentru continuarea şi finalizarea proiectului de reabilitare a bulevardului Aerogării, inclusiv a liniilor de tramvai.
🟢Lucrările vor fi realizate de Societatea de Transport București.
Este vorba despre un proiect sistat de mai bine de zece ani, din cauza problemelor ridicate de exproprieri și intrarea în insolvență a fostului executant.
🟢Până la mijlocul acestei luni va fi emis ordinul de începere a proiectării, iar apoi cel pentru execuția propriu-zisă a lucrărilor. Se vor moderniza linia de tramvai, rețeaua de contact și peroanele și se vor reface canalizația pentru semafoare, carosabilul și trotuarele.
🟢Lucrările vor dura 6 luni, iar valoarea contractului este de aproximativ 9,6 milioane lei.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Albert
Utilizator avansat
Mesaje: 169
Membru din: Dum Mai 08, 2022 2:35 pm

Mie Iun 08, 2022 3:47 pm

Pe Facebook zice inclusiv a liniilor de tramvai. Oare ce înseamnă asta? Nu vad cum si cu ce oameni ar putea STB sa schimbe linia de pe Aerogării.
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2119
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Mie Iun 08, 2022 4:10 pm

După modelul asta,în regie proprie s ar fi putut moderniza singura statie,ramasa nemodernizata de pe Camill Ressu de la Râmnicu Sărat-Dristorului sau linia de pe Dudești,macar accesul si retragerile facute de la Mihai Bravu pentru noile tramvaie.
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Iun 08, 2022 4:14 pm

Anul viitor se va discuta si de accesul spre Dudesti, dar probabil va fi abordat cu tot tronsonul Piata Vitan - Dristor. Acolo e lucrare complexa, pe care o vom trata intr-un subiect separat.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2119
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Mie Iun 08, 2022 4:51 pm

Marian Andrei scrie:
Mie Iun 08, 2022 3:37 pm
Comunicat Nicusor Dan - este vorba de finalizarea capatului de la Aeroport Baneasa si montarea de garduri pe tronsonul respectiv.

🟢Am semnat contractul de servicii de proiectare şi execuţie pentru continuarea şi finalizarea proiectului de reabilitare a bulevardului Aerogării, inclusiv a liniilor de tramvai.
🟢Lucrările vor fi realizate de Societatea de Transport București.
Este vorba despre un proiect sistat de mai bine de zece ani, din cauza problemelor ridicate de exproprieri și intrarea în insolvență a fostului executant.
🟢Până la mijlocul acestei luni va fi emis ordinul de începere a proiectării, iar apoi cel pentru execuția propriu-zisă a lucrărilor. Se vor moderniza linia de tramvai, rețeaua de contact și peroanele și se vor reface canalizația pentru semafoare, carosabilul și trotuarele.
🟢Lucrările vor dura 6 luni, iar valoarea contractului este de aproximativ 9,6 milioane lei.
Deci...linia 5 nici vorba sa se mai redeschidă circulației anul asta,pana nu termina si bucla.Din ce stiu,vor sa redeschidă si aeroportul Băneasa,deci cu siguranta fluxul de călători va mai creste in zona,dar nu inteleg de ce nu se deschide terminalul de la pantelimon si pentru tramvaie? Nu au tramvaie sau de ce?
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Iun 08, 2022 5:21 pm

Nu e gata receptia la Pantelimon.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2119
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Mie Iun 08, 2022 5:31 pm

Update!
Tocmai ce a fost anunțată întoarcerea doar a liniei 55,deocamdată în noul terminal.Raman siamezele?
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Iun 30, 2022 4:27 pm

Primarul General, Nicușor Dan, anunță că vor fi lansate licitațiile pentru modernizarea liniilor 5, 40 și 55. Acesta transmite că:

⚠️Am finalizat caietul de sarcini, pentru reabilitarea infrastructurii de tramvai pe care circulă liniile 40, 55 și 5.
⚠️În cel mai scurt timp vom lansa în SEAP licitația pentru proiectarea și execuția lucrărilor. Toate cele trei linii au un flux mare de călători și leagă zone importante ale orașului, iar valoarea lucrărilor se ridică la 978 de milioane de lei fără TVA.
⚠️Vom moderniza peste 24 km de cale dublă de rulare a tramvaiului pe artere importante precum Bd. Theodor Pallady, Bd. 1 Decembrie, Bd. Basarabia, Calea Călărașilor, Bd. Corneliu Coposu. Bd. Pache Protopopescu, str. Traian, Bd. Barbu Văcărescu, Soșeaua Stefan cel Mare.
🟢După finalizarea lucrărilor, pe noua infrastructură vor putea circula tramvaie noi, moderne, astfel încât numărul călătorilor va crește semnificativ.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2119
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Lun Feb 20, 2023 1:32 pm

Încă un pas pentru un transport public modern și eficient!

🟢 Am lansat în consultare publică caietul de sarcini pentru proiectarea și execuția reabilitării liniei 5 de tramvai, parte a obiectivului de investiții „Reabilitarea sistemului rutier pe Str. Barbu Văcărescu și Str. Căpitan Av. Alexandru Șerbănescu de la Șos. Ștefan cel Mare la Pod Băneasa”.

🟢 Pentru reabilitare, se vor executa lucrări la calea de rulare, peroane, reţeaua de contact, substația de tracțiune Nordului, sistemul de iluminat public. Totodată, vor fi și lucrări de relocare semaforizare pe Bdul Barbu Văcărescu și str. Alexandru Șerbănescu, precum și lucrări la rețelele edilitare.

🟢 Invit companiile interesate să vină cu observații și recomandări privind revizuirea, actualizarea și completarea documentației referitoare la conținutul Caietului de sarcini.

🟢 Observațiile și recomandările pot fi trimise pe adresa de e-mail dgachizitiipublice@pmb.ro până pe 26 februarie.

🟢 Anunțul din SEAP poate fi consultat accesând linkul de mai jos: http://www.e-licitatie.ro/pub/notices/m ... /100147860

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 3992705692
Fişiere ataşate
FB_IMG_1676892544500.jpg
FB_IMG_1676892544500.jpg (213.64 KiB) Vizualizat de 1917 ori
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Mai 24, 2023 8:59 pm

Primăria Capitalei a lansat licitația pentru modernizarea liniei tramvaiului 5 între Ștefan cel Mare și Pod Băneasa

Primăria Capitalei a lansat licitația pentru „Servicii de proiectare iluminat public, modernizare substația Nordului, rețele edilitare și semaforizare, asistență tehnică din partea proiectantului și lucrări de execuție pentru realizarea obiectivului de investiții „Reabilitare sistem rutier pe Str. Barbu Văcărescu și Str. Căpitan Av. Alexandru Șerbănescu de la Șos. Ștefan cel Mare la Pod Băneasa””. Valoarea estimată a lucrărilor este de 154,2 milioane lei. În cadrul proiectului va fi modernizată și substația electrică de tracțiune Nordului, ce a fost pusă în funcțiune în 1976.

Termenul de execuție este de 12 luni de la semnarea contractului, proiectul tehnic fiind deja realizat de STB SA prin Direcția Infrastructură. Ofertele pot fi depuse până la data de 26.06.2023, urmând ca atribuirea să aibă loc până la data de 26.02.2024.

https://mobilitate.eu/primaria-capitale ... ri-linia5/

https://www.e-licitatie.ro/pub/notices/ ... /100166356
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Vlad D.
Utilizator avansat
Mesaje: 121
Membru din: Joi Mai 05, 2022 8:24 am
Localitate: Bucuresti - Titangeles

Joi Iul 06, 2023 6:50 pm

Astăzi au fost deschise ofertele depuse pentru reabilitarea liniei 5 de tramvai și avem doi ofertanți: Asocierea Tancrad (Leader), Oldroad Construct, Constructii Erbasu și Asocierea Mari-Vila Com (Leader), Luxten Lighting Company, Electromontaj.

În cadrul lucrărilor, care fac parte din obiectivul de investiții „Reabilitarea sistemului rutier pe Str. Barbu Văcărescu și Str. Căpitan Av. Alexandru Șerbănescu de la Șos. Ștefan cel Mare la Pod Băneasa”, se vor executa lucrări la calea de rulare, peroane, reţeaua de contact, substația de tracțiune Nordului, sistemul de iluminat public. Totodată, vor fi și lucrări de relocare semaforizare pe Bdul Barbu Văcărescu și str. Alexandru Șerbănescu, precum și lucrări la rețelele edilitare.

Urmează perioada de evaluare a ofertelor și ulterior semnarea contractului cu Asocierea care va fi declarată câștigătoare.
Nicușor Dan.
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2119
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Joi Iul 06, 2023 7:22 pm

Tare imi este ca se vor deschide mai multe santiere in acelas timp si firmele fiind cam aceleasi vor muta muncitorii de pe un santier pe altul,pentru a arata ca se lucreaza in prag de alegeri. Si in timpul asta va fi haos cu circulatia...prin capitala.
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Sep 21, 2023 4:04 pm

In acest proiect discutam despre lucrarile de modernizare ramase in zona Dinamo - Pod Baneasa, ce vor completa modernizarea traseului liniei 5.

5.jpg
5.jpg (125.27 KiB) Vizualizat de 1099 ori
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Sep 21, 2023 4:05 pm

La ora actuala procedura de licitatie este in evaluare tehnica, cu termen limita februarie 2024. Ofertantii sunt urmatorii:

5.jpg
5.jpg (94.39 KiB) Vizualizat de 1098 ori
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2119
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Mar Oct 10, 2023 11:01 am

Ar fi prima linie din marea modernizare ale liniilor de tramvaie din capitala...

Încep lucrările pe una dintre cele mai importante linii de tramvai din Capitală: #Linia5 - tramvaiul corporatiștilor!

ℹ️ Primăria Capitalei a desemnat constructorul care va executa lucrările de reabilitare pentru linia 5.

În perioada următoare va fi semnat contractul de execuție lucrări, și, ulterior, se va emite ordinul de începere a lucrărilor.

🚉 Linia 5 va fi reabilitată pe o lungime de aproximativ 4.3 km, pe Str. Barbu Văcărescu și Str. Căpitan Av. Alexandru Șerbănescu, de la Șoseaua Ștefan cel Mare la Pod Băneasa.
_____
Principalele lucrări care se vor executa în cadrul acestui proiect sunt:
1️⃣ Lucrări la calea de rulare;
2️⃣ Realizarea a 15 peroane – Vor fi demolate peroanele existente, urmând a fi construite unele noi, dotate cu adăposturi pentru călători, borne reflectorizante, gard pentru protecția călătorilor, stâlpi pentru supraveghere video etc.
3️⃣ Lucrări la rețeaua de contact –prin în înlocuirea în totalitate a elementelor rețelei de contact.
4️⃣ Modernizarea substației electrice de tracțiune Nordului – Presupune înlocuirea echipamentelor electrice din cadrul acesteia;
5️⃣ Lucrări la sistemul de iluminat public – Rețeaua de iluminat va fi proiectată și mutată în subteran, prin tuburi de protecție, în ampriza căii de rulare a tramvaiului și în trotuare. În plus, se vor înlocui corpurile de iluminat existente, fiind montate unele cu led.
6️⃣ Lucrări de relocare a semaforizării de pe B-dul Barbu Văcărescu și Strada Alexandru Șerbănescu;
7️⃣ Lucrări la rețelele edilitare.

Lucrările vor dura 12 luni (inclusiv proiectarea), iar termenul de garanție va fi de 5 ani.

#Linia5 #TramvaiulCorporatistilor #Bucuresti

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 3903183153
Fişiere ataşate
FB_IMG_1696924796246.jpg
FB_IMG_1696924796246.jpg (92.81 KiB) Vizualizat de 912 ori
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mar Oct 10, 2023 12:23 pm

Linia asta trebuia modernizata total de acum 10 ani, alaturi de 24 fiind cea mai importanta din zona de centru-nord a orasului.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
neoman
Utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: Vin Aug 19, 2022 12:56 pm
Localitate: Bucuresti

Mar Oct 10, 2023 1:24 pm

Pana la urma se face conexiunea cu Dimitrie Pompei?
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4774
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mar Oct 10, 2023 2:24 pm

Momentan nu.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Fadeey
Utilizator avansat
Mesaje: 171
Membru din: Vin Iul 08, 2022 10:38 pm
Localitate: Bucuresti, Sector 2

Mar Oct 10, 2023 8:29 pm

Realistic cand ar putea sa inceapa lucrarile in teren?
Scrie răspuns

Înapoi la “Linia 5 - Str. Barbu Văcărescu și Str. Căpitan Av. Alexandru Șerbănescu de la Șos. Ștefan cel Mare la Pod Băneasa - 4,230 km cale dublă”