Știri generale despre proiectele în pregatire și derulare

Monitorizarea proiectelor în derulare pentru infrastructura de tramvaie
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4954
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Lun Aug 07, 2023 10:35 pm

Licitația pentru modernizarea a 50 de km de linii de tramvai a trecut de calificarea tehnică cu succes ajungând în etapa finală a evaluării financiare

După ce la termenul de depunere din luna martie au fost depuse oferte pentru 11 din cele 15 loturi scoase la licitație de primăria Capitalei pentru modernizarea a 50 km de linii de tramvai, la finalul lunii iulie toate 11 loturi care au ajuns în evaluarea tehnică au trecut de această etapă, ofertele fiind declarate corespunzătoare tehnic, licitația intrând în etapa finală, evaluarea financiară, care ar trebui să se încheie până la finalul lunii septembrie.

Astfel, au fost depuse oferte pentru loturile:
Lot 4 “Reabilitare sistem rutier pe arterele Sfântul Constantin, Strada Ionel Perlea, Strada Grigore Cobălcescu și traseul de pe B-dul Ion Mihalache, Calea Griviței, B-dul Bucureștii Noi, B-dul Gloriei inclusiv cap terminal Strada Piatra Morii”, lungime traseu 6,700 km cale dublă linie curentă;
Lot 5 “Reabilitare sistem rutier pe arterele Str. Paleologu, Str. Armand Călinescu, Str. Vasile Lascăr, Str. Lizeanu și Intrarea Vagonului”, lungime traseu 1,800 km cale dublă linie curentă;
Lot 6 “Reabilitare sistem rutier pe Bulevadul Dimitrie Pompeiu, Șoseaua Petricani, Bulevardul Lacul Tei, Strada Maica Domnului, Strada Reînvierii și Strada Turmelor” , lungime traseu 5,300 km cale dublă linie curentă;
Lot 7 “Reabilitare sistem rutier pe B-dul Gheorghe Duca, str. Alexandru Ioan Cuza, Calea Griviței și B-dul Dinicu Golescu”, lungime traseu 1,810 km cale dublă linie curentă;
Lot 8 “Reabilitare sistem rutier pe Bulevardul Marasesti intre Bulevardul Dimitrie Cantemir si Strada 11 Iunie”, lungime traseu 0,700 km cale dublă linie curentă;
Lot 9 “Reabilitare sistem rutier pe Bulevardul Chișinău”, lungime traseu 0,825 km cale dublă linie curentă;
Lot 10 “Reabilitare sistem rutier pe Bulevardul Basarabia de la intersectia cu B-dul 1 Decembrie 1918 pana la cap terminal Republica”, lungime traseu 1,200km cale dublă linie curentă;
Lot 11 “Reabilitare sistem rutier pe Bulevardul Expoziției, Strada Aviator Popișteanu, Strada Puțul lui Crăciun, Strada Dornei și Strada Clăbucet”, lungime traseu 2,000 km cale dublă linie curentă;
Lot 12 “Reabilitare sistem rutier bucla Gara de Est pe arterele B-dul Gării Obor, B-dul Ferdinand I (între Gara Obor și Șoseaua Pantelimon), Șoseaua Pantelimon, Strada Baicului”, lungime traseu 1,885 km cale dublă linie curentă;
Lot 14 “Modernizare linia acces Depou Titan pe strada Nicolae Teclu”, lungime traseu 0,400 km cale dublă linie curentă;
Lot 16 “Reabilitare sistem rutier pe Bulevardul Timisoara intre Str. Valea Cascadelor si terminal CET Vest”, lungime traseu 1,380 km cale dublă linie curentă”.

La finalizarea depunerii, nu au fost primite oferte pentru principalele tronsoane unde ar trebui să circule noile tramvaie Imperio, pe liniile 40 și 55, asta în contextul în care noile tramvaie ar trebui să înceapă să circule aici la mijlocul anului 2024, autoritățile deja luând în calcul repartizarea celor 20 de tramvaie alocate acestor trasee pe liniile 25, 32 si 41. Astfel, au fost anulate și nu au fost depuse oferte pentru loturile:

Lot 1 “Reabilitare sistem rutier pe Bd. Th. Pallady, Bdul 1 Decembrie 1918, Bdul Basarabia, Calea Călărașilor, Bdul Corneliu Coposu inclusiv Bucla Complex Titan”, lungime traseu 18,000 km, cale dublă linie curentă, acces și retragere;
Lot 2 ”Reabilitare sistem rutier pe Bdul Pache Protopopescu și Str. Traian”, lungime traseu 1,900 km, cale dublă linie curentă;
Lot 13 “Reabilitare sistem rutier pe Bulevardul Ferdinand I, între Șoseaua Mihai Bravu și Strada Traian”, lungime traseu 0,690 km cale dublă linie curentă;
Lot 15 “Reabilitare sistem rutier pe Strada Dristorului intre B-dul Camil Ressu si Strada Baba Novac”, lungime traseu 0,220 km cale dublă linie curentă;


https://mobilitate.eu/licitatia-tram-buc-financiar/
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2263
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Lun Aug 07, 2023 10:52 pm

Asteptam prima organizare de santier...
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4954
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Lun Aug 07, 2023 11:20 pm

Loturile 4, 11 si 16 ar fi primele care incep, poate chiar pana la finalul anului, dar in mod normal ar trebui sa inceapa cam toate in 2024.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Vlad D.
Utilizator avansat
Mesaje: 123
Membru din: Joi Mai 05, 2022 8:24 am
Localitate: Bucuresti - Titangeles

Vin Sep 08, 2023 2:24 pm

Zilele acestea au fost desemnați câștigătorii pentru loturile 6, 7, 8, 9, 10 și 12.
Pentru loturile 4, 5, 11, 14 și 16 s-a extins termenul de evaluare pe data de 22.11.2023.
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4954
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Sep 21, 2023 4:18 pm

In contextul in care luna asta se cam termina cu atribuirea contractului pentru 11 din cele 15 loturi in cadrul megaproiectului de modernizare a restului liniilor de tramvai din oras, am realizat organizarea pe forum in aceasta sectiune pentru viitoarea monitorizare si informare despre lucrari.

Am preferat sa le organizez pe loturile licitate, nu pe trasee fixe, pentru ca cel mai probabil si in comunicatele oficiale tot asa le vom vedea abordate.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4954
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Feb 07, 2024 11:16 am

In continuare par sa fie probleme cu licitatia pentru loturile 1 si 2, liniile 40 si 55, termenul pentru depunerea ofertelor a fost prelungit din nou, pana in martie. Deja devine clar ca nu vom avea vreo lucrare demarata mai repede de primavara 2025, asta in cazul in care nu se anuleaza licitatia.

loutir.jpg
loutir.jpg (91.64 KiB) Vizualizat de 333 ori
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
punmeister
Utilizator avansat
Mesaje: 567
Membru din: Mar Mai 03, 2022 7:12 pm
Localitate: Aviatiei City

Mie Feb 07, 2024 2:25 pm

Deci in orice caz s-a ratat deadlineul de dinainte de alegeri.
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 4954
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Feb 07, 2024 3:29 pm

Nici daca s-ar semna azi nu cred ca ar incepe asa repede.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Avatar utilizator
Vlad D.
Utilizator avansat
Mesaje: 123
Membru din: Joi Mai 05, 2022 8:24 am
Localitate: Bucuresti - Titangeles

Lun Mar 04, 2024 6:11 pm

Au fost desemnați ofertanții pentru loturile 1 și 2 de modernizări linii tramvai, astfel au ofertat:

Lotul 1: PORR Construct și Asocierea UTI CONSTRUCTION AND FACILITY MANAGEMENT (Leader), Drum Concept, BOG'ART, VIAROM CONSTRUCT, MARI-VILA COM

Lotul 2 (obiectele 2, 3 și 15): PORR Construct ⁠Asocierea SWIETELSKY CONSTRUCT (Leader), URBAN PROFILE GRELE SRL și Asocierea MARI-VILA COM (Leader), LUXTEN LIGHTING COMPANY


Obiectul 2 - Reabilitare sistem rutier pe Bdul Pache Protopopescu și Str. Traian.
Obiectul 13 - Reabilitare sistem rutier pe Bulevardul Ferdinand I, între Șoseaua Mihai Bravu și Strada Traian.
Obiectul 15 - Reabilitare sistem rutier pe Strada Dristorului între Șoseaua Mihai Bravu și Bdul Camil Ressu.
Scrie răspuns

Înapoi la “Proiecte în derulare”