Pagina 86 din 91

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Joi Mai 07, 2026 9:35 pm
de Marian Andrei
A deraiat din curba si s-a imprastiat cand a atins placile primei treceri la nivel. E praf curba acolo, si in general pe toata reteaua sunt praf curbele.

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Vin Mai 08, 2026 7:07 pm
de Vlad M.

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Vin Mai 08, 2026 8:56 pm
de Marian Andrei
Inteleg ca se pun stalpisori galbeni. Inainte erau pe un lung tronson oricum.

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Vin Mai 08, 2026 11:08 pm
de Lucian
Daca aceste modernizări nu vor duce la niste linii de metrou ușor,nu s a făcut nimic. Daca vor sta prinse în trafic sau după toti care vor întoarce pe linii Intr o mare veselie,degeaba se mai baga și tramvaie noi și să ai linie modernizată.

Schimbând registrul in filmare se vad lucrările de termoficare din zona Dristor.


Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Sâm Mai 09, 2026 6:27 am
de Lucian

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Sâm Mai 09, 2026 10:22 am
de Marian Andrei
Asta e realitatea, jaful din STB. Si nu trebuie sa se spuna, ca se vede zi de zi pe strada. :evil:

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Dum Mai 10, 2026 4:01 pm
de Lucian
Da,din păcate atunci când amesteci amantlacul cu munca.

In alta ordine de idei,ce vroiam sa zic și anume daca tot s au apucat de "săpat" tot Mihai Bravu de la Vitan la Dristor cu lucrările de termoficare,și pare că se duc și în vale,pentru că excavatorul cu săpăturile este chiar în buza intersecției de la Vitan,ar fi o idee sa se apuce și de pasajul din zona,ca sa nu mai fie nevoie sa se mai "sape" din nou.
Cel mai probabil,așa se va lucra și pentru pasaj,o parte închisă și pe cealaltă se va circula.

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Dum Mai 10, 2026 6:11 pm
de Silviu
@Lucian

Pasajul de care vorbești nu va rezolva mare lucru, va fluidiza traficul doar pe Mihai Bravu,
în timp ce vor fi aceleași coloane de mașini la semafoarele de la Baba Novac, Dristor și Traian Popovici!
Nici cel de la Piața Sudului nu cred că rezolvă prea mult, am fost săptămâna trecută, după-amiază, în zonă și erau mașini in coloană de la Bulevardul Tineretului până la Piața Sudului.

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Dum Mai 10, 2026 6:22 pm
de Lucian
Cred că va rezolva o mare problema daca se va trece,traversa inclusiv zona Baba Novac. Problema mare este in celebra intersecție de la Dristor. Un mare conflict de trafic,după părerea mea desigur,a fost rezolvat cu ducerea tramvaielor pe la vitan. Se circulă mai fluid pe Dudești și nu mai sunt acele conflicte de trafic de a aștepta tramvaiele sa intre pe Dudești,după care mașinile cu pricina. Acolo era o mare "gâtuire" în acest sens. Plus,după cum am mai spus și cu alte dati,a crescut traficul de persoane pe relația Dristor-Mihai Bravu-Mall Vitan. Tot așa,personal am mai spus că sper ca și linia 27 să rămână pe lângă 19,pe la Vitan/Mihai Bravu. 23 ul ar fi suficient pe Dudești.

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Dum Mai 10, 2026 6:31 pm
de TudorSt
Este strict parerea mea, din ce am observat facand zilnic drumul pe acolo. Pasajul de la Piata Sudului trebuia facut pe directia Soselei Oltenitei, nu Vacaresti - Nitu Vasile. Semafoarele pe sensul spre Brancoveanu sunt pur si simplu moartea pasiunii. Cel care varsa toata Soseaua Berceni in Oltenitei, pe langa parcare, nu este corelat cu cel din rond, ceea ce duce la niste coloane pe Oltenitei pana aproape de Vitan-Barzesti uneori.

Daca pasajul era facut pe Oltenitei, Soseaua Berceni se putea descarca direct in rond, pentru ca s-ar fi creat spatiu. Astfel se eliminau TOATE conflictele de trafic.

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Dum Mai 10, 2026 11:47 pm
de Ice
Pe axa centru-sud da, confirm, sunt momente cand e coada din Tineretului pana la rondul de la Nitu Vasile. Pasajul de la Piata Sudului doar a mutat coada de masini in subteran.

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Joi Mai 14, 2026 9:55 am
de Lucian
Auzisem ceva cum că foarte mulți sunt in șomaj,deci nu țin tot parcul funcțional în liniile care mai circula și nu sunt afectate de lucrări și linii care ar putea să mai fie suplimentate.
https://www.gandul.ro/social/vin-zile-g ... TAatMkQwcQ

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Joi Mai 14, 2026 10:17 am
de Marian Andrei
Articolul nu prea se bazeaza pe nimic. Deja parcul de tramvaie STB este redus de ceva timp, sunt vreo 230 de ture la traseu, iar TPBI mai ales tine sa se circule cat mai mult. Evident ca va urma o reducere odata cu parcul de vara, dar la ora actuala suntem cam in varful inchiderilor, iar cu noroc spre finalul anului poate fi functional tronsonul Chisinau - Republica, la fel sunt sanse sa fie gata 1 Decembrie - Complex Titan. Deci va fi destul de scurta perioada cu varful de ture reduse.

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Joi Mai 14, 2026 2:00 pm
de Silviu
Cât de reale sunt cifrele? 112 conducători troleibuz?
3389 conducători auto transport rutier persoane!?

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Joi Mai 14, 2026 3:20 pm
de Ice
Foarte putin spre deloc, articolul ala este un clickbait foarte prost. Soferii de troleibuz nu sunt si ei in acea categorie de conducatori auto transport persoane? Apoi, cum sa fie doar 112 cand numarul turelor care ies pe strada numai la un schimb este mult mai mare?

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Vin Mai 15, 2026 1:35 pm
de Lucian
Aici cel puțin,ne va prinde toamna cu lucrările la termoficare. Discuția rămâne cu Dudestiul și chiar nu înțeleg,de ce nu se apuca de lucrări din celalalt sens pentru că așa vor sta mult și bine după lucrările de termoficare.
Străzile secundare de lângă liceul Mihai Bravu și școala 84 sunt full de mașinile care tranzitează pentru a ocoli zona afectata de lucrări.


Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Sâm Mai 16, 2026 1:00 pm
de Lucian
Cică...pentru cine ar mai produce cei de la Astra. NATO.

https://www.facebook.com/share/v/1LabTLd21y/

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Dum Mai 17, 2026 5:17 pm
de Lucian
Tot așa...la și altele,am văzut că nici bine nu a venit căldură,că a și început să cedeze singura statie de pe Camill Ressu deschisa circulației. Acum,o idee ar fi ca în detrimentul buclei de la Dristorului sa fie închisă circulației și că în momentul în care să fie redeschisă circulației zona Ikea Pallady-1 Decembrie sa avem gata și deschisă și zona de la Dristor. Tot așa,acum că până la Vitan cu niste siameze in sistem paleta undeva in zona Pietii Vitan,sau cu întoarcere în depoul Dudești,rămâne de văzut. Cert este că pe măsură ce căldură va începe sa fie tot mai intensă,linia de pe singura statie de pe Camil Ressu,va ceda tot mai des.
Urmărim.

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Lun Mai 18, 2026 12:22 am
de Marian Andrei
Mai rezista un sezon linia aia, desi e intr-o stare proasta, nu era cea mai praf din oras. Iar STB acum nu prea mai are de sudat, majoritatea liniilor vechi fiind inchise, asa ca se pot ocupa de ea.

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Mar Mai 19, 2026 10:46 am
de Lucian
Lucrările geotehnice de pe M4.

https://www.facebook.com/share/18WUKtfdKS/

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Mar Mai 19, 2026 11:55 am
de Lucian

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Mar Mai 19, 2026 12:58 pm
de Lucian
Au inceput sa apară garduri și utilaje și pe cealaltă bucata de 1 Decembrie până în Pallady!?!
Acolo linia nu era modernizată?

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Mar Mai 19, 2026 2:47 pm
de Marian Andrei
Pe toata lungimea? Nu era in contract. Eu am vazut doar in zona peronului de la Postavarul de saptamana trecuta.

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Mar Mai 19, 2026 3:39 pm
de Lucian
Nu,doar in zona comerciala de pe 1 Decembrie...acolo. Dar care i ideea cu acele lucrări în zona?

Re: Bun venit în cafeneaua virtuală Mobilitate.eu!

Scris: Mie Mai 20, 2026 9:39 pm
de Ed4014
Lucian scrie: Mar Mai 19, 2026 12:58 pm Au inceput sa apară garduri și utilaje și pe cealaltă bucata de 1 Decembrie până în Pallady!?!
Acolo linia nu era modernizată?
Cei de la PORR lucreaza la demolarea statiilor ,,Postavarul" de pe bd. 1 Decembrie 1918 (acolo unde opreau tramvaiele liniilor 19 si 40). Una din cele doua statii de acolo deja a fost demolata, pana astazi, cea pe sensul spre bd. T. Pallady.