Știri despre modificări de trasee

Discuții generale, știri și dezbateri despre mobilitatea de suprafață în regiunea București - Ilfov
Scrie răspuns
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2328
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Joi Apr 11, 2024 2:57 pm

Paleta pe 21...

TPBI: linia 21 – scurtată la Bucur Obor în ziua de sâmbătă, 13 aprilie. Călătorii vor fi preluați de linia navetă 621
Linia 21 va fi scurtată la Bucur Obor în ziua de sâmbătă, 13.04.2024, iar călătorii din zonele unde nu vor circula tramvaiele vor fi preluați de linia navetă de autobuz 621, care va funcționa între terminalul „Piața Sfânta Vineri” și „Doamna Ghica”. Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București – Ilfov (TPBI) a luat această decizie pentru a permite montarea pe Calea Moșilor a pieselor necesare pentru circulația alternativă uletrioară a tramvaielor pe un singur fir, ca urmare a demarării lucrărilor de consolidare a Hanului Solacolu.

Astfel, tramvaiele liniei 21 vor circula sâmbătă între Bucur Obor și terminalul „Pasaj Colentina” pe traseul: Bucur Obor, Șos. Mihai Bravu, Șos. Colentina, „Pasaj Colentina”, cu întoarcere pe Șos. Colentina, Str. Ziduri Moși, Șos. Pantelimon, Bd. Ferdinand I, Șos. Mihai Bravu, Bucur Obor.

Linia navetă 621, înființată de TPBI pentru a asigura transportul public de călători în zona afectată, va funcționa pe traseul: Piața Sfânta Vineri, Str. Sfânta Vineri, Bd. Mircea Vodă, Bd. Corneliu Coposu, Str. Sfânta Vineri, Calea Moșilor, Str. Paleologu, Bd. Carol I, Calea Moșilor, Șos. Colentina, Doamna Ghica, cu întoarcere pe Șos. Colentina, Calea Moșilor, Bd. Carol I, Piața C.A. Rosetti, Bd. Carol I, Str. Paleologu, Calea Moșilor, Str. Sfânta Vineri, Piața Sfânta Vineri.

De duminică, 14.04.2024, linia 21 va reveni în funcțiune, tramvaiele urmând să circule pe un singur fir, la „paletă”, pe tronsonul cuprins între intersecția Calea Moșilor/Strada Paleologu și intersecția Calea Moșilor/Bd. Carol, iar linia 621 va fi suspendată.

https://tpbi.ro/tpbi-linia-21-scurtata- ... aveta-621/
TudorSt
Utilizator avansat
Mesaje: 151
Membru din: Dum Mai 15, 2022 12:15 pm

Joi Apr 11, 2024 3:24 pm

Să sperăm ca nu vor trimite Imperio în ziua respectivă :)
Ice
Utilizator avansat
Mesaje: 307
Membru din: Mar Mai 03, 2022 10:22 pm
Localitate: Sector 4

Joi Apr 11, 2024 4:09 pm

Au destule vagoane disponibile Colentina ca sa evite trimiterea de Imperio pe Pantelimon si Ferdinand sambata.
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2328
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Joi Apr 11, 2024 4:20 pm

Să aducă tatrele...
Cristi
Utilizator avansat
Mesaje: 393
Membru din: Vin Oct 27, 2023 6:40 pm
Localitate: Bucuresti - Romania.

Joi Apr 11, 2024 5:25 pm

Lucian scrie:
Joi Apr 11, 2024 4:20 pm
Să aducă tatrele...
De ce ai vrea Tatra pentru doar o zi pe 21? Nu ne este de ajuns ca sunt macelarite prin 19, dar sa le trimiti pe 21 deviat… :roll: :roll: :roll:
Colentina are destule vagoane disponibile, ar trebui sa trimita numai CA si 93/FAUR in ziua aia. Cu Tatra este exclus din start si Imperio la fel. La inelare a fost altceva, aia de la Militari stiu traseul, si nu aveau ce sa trimita altceva in afara de Bucur 1 si Tatra. Daca nu transferau majoritatea V3A-urilor de Militari la Titan si Colentina, am fi avut 10-le in ziua aia deservita cu V3A, nu cu Bucur 1 si Tatra.
Solaris pe 70. 8-)
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 5139
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Joi Apr 11, 2024 5:33 pm

Sunt vagoane disponibile. Clar nu trebuie sa scoata Imperio. Vorbim de cate 6 necesare de la cele doua depouri, in zi de weekend.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Cristi
Utilizator avansat
Mesaje: 393
Membru din: Vin Oct 27, 2023 6:40 pm
Localitate: Bucuresti - Romania.

Joi Apr 11, 2024 5:44 pm

Marian Andrei scrie:
Joi Apr 11, 2024 5:33 pm
Sunt vagoane disponibile. Clar nu trebuie sa scoata Imperio. Vorbim de cate 6 necesare de la cele doua depouri, in zi de weekend.
Pai asta zic, decat sa scoata Imperio mai bine ar trimite ceea ce au disponibil in parcul circulant al ambelor depouri. La inelare mai inteleg sa le mai devieze pe Octavian Goga si Marasesti, dar la 21 ar fi culmea sa le trimita pe jegul ala de infrastructura de pe Ziduri Mosi si Sos. Pantelimon…
Solaris pe 70. 8-)
Ice
Utilizator avansat
Mesaje: 307
Membru din: Mar Mai 03, 2022 10:22 pm
Localitate: Sector 4

Joi Apr 11, 2024 5:51 pm

Marian Andrei scrie:
Joi Apr 11, 2024 5:33 pm
Sunt vagoane disponibile. Clar nu trebuie sa scoata Imperio. Vorbim de cate 6 necesare de la cele doua depouri, in zi de weekend.
Ca si parere personala nici n-ar fi nevoie de vagoane din Dudesti in ziua aia, mai ales ca e traseu mai scurt, plus ca e zi de weekend si e parc mai redus, plus ce ramane dupa scurtarea lui 16 din weekend, pot gasi cei de la Colentina 7-8 vagoane sa le trimita in 21.
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2328
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Vin Apr 12, 2024 10:08 am

Vineri, 12 Aprilie 2024, | Măsuri de reorganizare temporară a liniilor de tramvai de pe Calea Moșilor

https://www.stbsa.ro/comunicat1?nrcom=2 ... RtyEKjGJkc
Cristi
Utilizator avansat
Mesaje: 393
Membru din: Vin Oct 27, 2023 6:40 pm
Localitate: Bucuresti - Romania.

Lun Apr 15, 2024 2:58 pm

De la STB si TPBI…

INFO Util:
Începând cu data de 16.04.2024, stația de tramvai „Pod Ciurel”, se va reloca cu cca. 50 m, iar tramvaiele liniilor 16 și 17 vor efectua opriri pentru transbordarea călătorilor și în stația „MÂNTULEASA”

👉🏻 Începând cu data de 16.04.2024, ora 09:00, stația de tramvai „Pod Ciurel”, amplasată pe Șos. Virtuții, sens Ghencea, se va reloca cu cca. 50 m. pe acest sens de mers.

👉🏻 Tot de la aceeași dată, tramvaiele liniilor 16 și 17 vor efectua pe sensurile către „Platforma Industrială Pipera” și „Bd. Lacul Tei”, opriri pentru transbordarea călătorilor și în stația „MÂNTULEASA”, situată pe Str. Mântuleasa, comun cu liniile N103 și 605.

__________
#stbsa
#transportpublic
#București
Fişiere ataşate
IMG_1062.jpeg
IMG_1062.jpeg (149.19 KiB) Vizualizat de 1384 ori
Solaris pe 70. 8-)
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2328
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Joi Apr 18, 2024 12:17 pm

Nu mai postez tot comunicatul,dar ajungem sa vedem noile troleibuze din 97 și pe ...Dudești.

Joi, 18 Aprilie 2024
Modificări de trasee în perioada desfășurării evenimentului sportiv „The Color Run Celebration Tour 2024”

https://stbsa.ro/comunicat
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2328
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Lun Apr 29, 2024 11:53 am

TPBI: De la 1 mai, linia 311 va fi prelungită la „Sala Palatului”.

De miercuri, 1 mai 2024, autobuzele liniei 311 vor asigura o legătură directă între Cartierul Titan și Sala Palatului, urmând să tranziteze și zone neacoperite până acum de mijloacele de transport în comun, precum Strada Maria Rosetti și Strada Popa Petre. Prin această măsură, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București – Ilfov (TPBI) urmărește unul dintre obiectivele sale, și anume extinderea rețelei de transport public pentru locuitorii din cât mai multe zone ale regiunii.

Astffel, linia 311 va funcționa pe următorul traseu: terminal „Faur”, Bd. 1 Decembrie 1918, Str. Postăvarul, Bd. Nicolae Grigorescu, Str. Liviu Rebreanu, Str. Câmpia Libertății, Str. Baba Novac, Șos. Mihai Bravu, Bd. Pache Protopopescu, Bd. Carol I, Bd. Nicolae Bălcescu, Str. Demetru Ion Dobrescu, Calea Victoriei, Str. Ion Câmpineanu, terminal „Sala Palatului”, cu întoarcere pe Str. Ion Campineanu, Str. Știrbei Vodă, Calea Victoriei, Str. C. A. Rosetti, Str. Maria Rosetti, Str. Popa Petre, Calea Moșilor, Bd. Carol I, Bd. Pache Protopopescu, Șos. Mihai Bravu, Str. Baba Novac, Str. Câmpia Libertății, Str. Liviu Rebreanu, Bd. Nicolae Grigorescu, Str. Postăvarul, Bd. 1 Decembrie 1918, terminal „Faur”.

Pe traseul prelungit, autobuzele liniei 311 vor opri și în șase stații nou-înființate, și anume: „Bd. Nicolae Bălcescu” (situată pe Str. Demetru Ion Dobrescu, pe sensul spre „Sala Palatului), „Sala Palatului” (situată pe Str. Ion Câmpineanu, la capătul de linie „Sala Palatului”), „Știrbei Vodă” (situată pe Str. Ion Câmpineanu, pe sensul spre „Faur”), „C. A. Rosetti” (situată pe Str. C. A. Rosetti, pe sensul spre „Faur”), „Vasile Lascăr” (situată pe Str. Maria Rosetti, pe sensul spre „Faur”) și „Calea Moșilor” (situată pe Str. Popa Petre, pe sensul spre „Faur”).

https://www.facebook.com/share/p/L84tAHmFJ5t5xR5y/
Fişiere ataşate
FB_IMG_1714380794014.jpg
FB_IMG_1714380794014.jpg (119.81 KiB) Vizualizat de 1018 ori
Silviu
Utilizator avansat
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Feb 17, 2024 7:48 pm
Localitate: Bucuresti / Titan

Lun Apr 29, 2024 12:09 pm

Nu mi se pare ceva benefic! Se intoarce pe alta parte până la Moșilor! Dar poate ma înșel.
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2328
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Lun Mai 20, 2024 4:14 pm

TPBI: Linia 70 – prelungită la Facultatea de Medicină, iar linia 66 – scurtată la „Vasile Pârvan”
Pentru optimizarea serviciului de transport public, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București – Ilfov (TPBI) a decis ca, începând de miercuri, 22 mai 2024, linia de troleibuz 70 să fie prelungită până la Facultatea de Medicină, iar linia 66 să întoarcă la terminalul „Vasile Pârvan. Prin această măsură, linia 70 va asigura o legătură directă între Cartierul Titan, Facultatea de Drept și cea de Medicină, precum și cu zona Eroilor/ Cotroceni, unde există posibilități multiple de transbordare către alte puncte de interes din Capitală.

Astfel, linia 70 va funcționa între „Bd. Basarabia” și „Facultatea de Medicină” pe traseul: terminal „Bd. Basarabia”, Str. Lucrețiu Pătrășcanu, Str. Constantin Brâncuși, Str. Baba Novac, Str. Dristorului, Str. Delea Nouă, Str. Delea Veche, Str. Budilă, Str. Țepeș Vodă, Str. Popa Nan, Bd. Pache Protopopescu, Bd. Carol I, Bd. Regina Elisabeta, Bd. Mihail Kogălniceanu, Splaiul Independenței, Piața Operei, Bd. Eroii Sanitari, Facultatea de Medicină, cu întoarcere pe Bd. Eroii Sanitari, Str. Doctor Carol Davila, Bd. Eroilor, Bd. Eroii Sanitari, Piața Operei, Bd. Mihail Kogălniceanu, Bd. Regina Elisabeta, Bd. Carol I, Bd. Pache Protopopescu, Str. Matei Voievod, Str. Popa Nan, Str. Delea Veche, Str. Delea Nouă, Str. Dristorului, Str. Baba Novac, Str. Constantin Brâncuși, Str. Lucrețiu Pătrășcanu, terminal „Bd. Basarabia”.

La rândul ei, linia 66 va funcționa între terminalele „Spitalul Fundeni” și „Vasile Pârvan” pe următorul traseu: „Spitalul Fundeni”, Șos. Sportului, Șos. Colentina, Calea Moșilor, Bd. Carol I, Bd. Regina Elisabeta, Piața Mihail Kogălniceanu, Calea Plevnei, „Vasile Pârvan”, cu întoarcere pe Str. Vasile Pârvan, Bd. Mihail Kogălniceanu, Piața Mihail Kogălniceanu, Bd. Regina Elisabeta, Bd. Carol I, Calea Moșilor, Șos. Colentina, Șos. Sportului „Spitalul Fundeni”.
https://tpbi.ro/tpbi-linia-70-prelungit ... sHeiO1GAky#
Fişiere ataşate
FB_IMG_1716210722227.jpg
FB_IMG_1716210722227.jpg (65.5 KiB) Vizualizat de 717 ori
Cristi
Utilizator avansat
Mesaje: 393
Membru din: Vin Oct 27, 2023 6:40 pm
Localitate: Bucuresti - Romania.

Lun Mai 20, 2024 5:32 pm

Lucian scrie:
Lun Mai 20, 2024 4:14 pm
TPBI: Linia 70 – prelungită la Facultatea de Medicină, iar linia 66 – scurtată la „Vasile Pârvan”
Pentru optimizarea serviciului de transport public, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București – Ilfov (TPBI) a decis ca, începând de miercuri, 22 mai 2024, linia de troleibuz 70 să fie prelungită până la Facultatea de Medicină, iar linia 66 să întoarcă la terminalul „Vasile Pârvan. Prin această măsură, linia 70 va asigura o legătură directă între Cartierul Titan, Facultatea de Drept și cea de Medicină, precum și cu zona Eroilor/ Cotroceni, unde există posibilități multiple de transbordare către alte puncte de interes din Capitală.

Astfel, linia 70 va funcționa între „Bd. Basarabia” și „Facultatea de Medicină” pe traseul: terminal „Bd. Basarabia”, Str. Lucrețiu Pătrășcanu, Str. Constantin Brâncuși, Str. Baba Novac, Str. Dristorului, Str. Delea Nouă, Str. Delea Veche, Str. Budilă, Str. Țepeș Vodă, Str. Popa Nan, Bd. Pache Protopopescu, Bd. Carol I, Bd. Regina Elisabeta, Bd. Mihail Kogălniceanu, Splaiul Independenței, Piața Operei, Bd. Eroii Sanitari, Facultatea de Medicină, cu întoarcere pe Bd. Eroii Sanitari, Str. Doctor Carol Davila, Bd. Eroilor, Bd. Eroii Sanitari, Piața Operei, Bd. Mihail Kogălniceanu, Bd. Regina Elisabeta, Bd. Carol I, Bd. Pache Protopopescu, Str. Matei Voievod, Str. Popa Nan, Str. Delea Veche, Str. Delea Nouă, Str. Dristorului, Str. Baba Novac, Str. Constantin Brâncuși, Str. Lucrețiu Pătrășcanu, terminal „Bd. Basarabia”.

La rândul ei, linia 66 va funcționa între terminalele „Spitalul Fundeni” și „Vasile Pârvan” pe următorul traseu: „Spitalul Fundeni”, Șos. Sportului, Șos. Colentina, Calea Moșilor, Bd. Carol I, Bd. Regina Elisabeta, Piața Mihail Kogălniceanu, Calea Plevnei, „Vasile Pârvan”, cu întoarcere pe Str. Vasile Pârvan, Bd. Mihail Kogălniceanu, Piața Mihail Kogălniceanu, Bd. Regina Elisabeta, Bd. Carol I, Calea Moșilor, Șos. Colentina, Șos. Sportului „Spitalul Fundeni”.
https://tpbi.ro/tpbi-linia-70-prelungit ... sHeiO1GAky#
Au tras recent retea prin zona si cumva au gasit o oportunitate sa extinda linia 70 pana in zona aia. Oricum sunt curios si daca va fi suplimentata odata cu aceasta extindere, in rest, s-a luat o decizie buna in legatura cu linia 70 de a fi extinsa pana in Cotroceni.
Solaris pe 70. 8-)
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2328
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Lun Mai 20, 2024 5:37 pm

Pai și mai baga Solaris in 70 daca are retea?
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 5139
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Lun Mai 20, 2024 6:19 pm

Nu, am explicat in subiectul lor care e miscarea.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Lucian
Utilizator experimentat
Mesaje: 2328
Membru din: Mar Mai 17, 2022 9:44 pm

Lun Mai 20, 2024 6:31 pm

Ok,mersi.Bun așa
Silviu
Utilizator avansat
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Feb 17, 2024 7:48 pm
Localitate: Bucuresti / Titan

Mar Mai 21, 2024 8:12 am

Dacă tot e să modificăm
unele trasee, eu făceam altfel.
Il duceam pe 66 la Carol Davilla, pe 70 de la Basarabia la Valea Ialomitei, 69 desfintat, iar cu vreo 6 troleibuze ramase de la 70, suplimentam 66 si 85! Turele de pe 69 plus 7 de la 70, faceau față pentru un 70 din Titan in Drumul Taberei! In ultima vreme am trecut des prin zona Foișorul de Foc, 69 și 85 treceau spre Baicului si invers cu putini calatori , in jur de 10-12!
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 5139
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mar Mai 21, 2024 8:23 am

Te complici prea mult :) Varianta aleasa acum de TPBI mi se pare cea mai buna.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Cristi
Utilizator avansat
Mesaje: 393
Membru din: Vin Oct 27, 2023 6:40 pm
Localitate: Bucuresti - Romania.

Mar Mai 21, 2024 8:26 am

Stația STB „Drumul Mătăsii” este relocată temporar de pe 21 mai, anunță TPBI. Motivul: lucrările de construire a Magistralei 6 de metrou.

Stația STB „Drumul Mătăsii” de pe șoseaua București – Ploiești, pe sensul de mers spre Piața Presei, va fi relocată temporar, din cauza demarării lucrărilor de construire a Magistralei 6 de metrou, a transmis Asociația de Dezvoltare Intercomunitară – TPBI. Astfel, stația va fi amplasată pentru o perioadă de timp la circa 150 de metri distanță, către Strada Jandarmeriei.

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară – TPBI a transmis luni pe pagina de Facebook a instituției faptul că stația STB „Drumul Mătăsii”, amplasată pe șoseaua București – Ploiești va fi relocată temporar. Este vorba despre oprirea de pe sensul de mers înspre Piața Presei, care va fi amplasată pentru o perioadă de timp nedeterminată la aproximativ 150 de metri distanță, înspre strada Jandarmeriei.

Stația STB „Drumul Mătăsii”, relocată temporar
Această stație este circulată de vehiculele liniilor liniilor 203, 261, 304, 403, 441, 442, 443, 444, 446, 447, 447B, 448 și 477. Schimbarea va intra în vigoare începând de marți, 21 mai 2024.

Care este statusul lucrărilor pe Magistrala M6
Metrorex a transmis în data de 15 mai o actualizare privind statusul lucrărilor la stațiile care vor alcătui Magistrala 6, care va face legătura între Aeroportul Internațional „Henri Coandă” și stația de metrou 1 Mai. Iată cum se prezentau lucrările în urmă cu cinci zile:

La Organizarea de șantier principală, din apropierea Aeroportului Băneasa, se lucrează la canalizare, instalație electrică și excavații pentru fundație, s-au montat containere;
La viitoarea stație Tokyo, s-a lucrat la sistemul de iluminat și s-a executat excavarea pentru perete mulat și armarea grinzii de ghidaj;
La viitoarea stație Aeroport Băneasa s-au realizat lucrări la piloții forați și săpături pentru pereții mulați, s-au asamblat 8 carcase de pereți mulați și s-au turnat 592 de metri cubi de beton în pereții mulați;
La viitoarea stație Gara Băneasa au fost executate săpături, umpluturi și cofrări și au fost turnați 51 metri cubi de beton în grinda de ghidaj. 900 de metri liniari de pământ au fost evacuați.
La viitoarea stație Piața Montreal s-au efectuat antemăsurători pentru grinda de ghidaj și a fost transportat în șantier excavatorul pentru viitoarele excavații;
La viitoarea interstație Expoziției – Piața Montreal au fost montate 26 de bucăți de gard pentru împrejmuire;
La viitoarea stație Pajura, pentru grinda de ghidaj s-au betonat peste 80 de metri liniari, au fost excavați peste 73 de metri liniari și s-au armat 24 de metri liniari.
Solaris pe 70. 8-)
Silviu
Utilizator avansat
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Feb 17, 2024 7:48 pm
Localitate: Bucuresti / Titan

Mie Mai 22, 2024 8:10 am

Marian Andrei scrie:
Mar Mai 21, 2024 8:23 am
Te complici prea mult :) Varianta aleasa acum de TPBI mi se pare cea mai buna.
Nu cred că ar fi complicat, varianta aleasă de TPBI e bună dar este o compensatie morala pentru cartierul Titan- Balta Alba, că nu au primit Solaris pe niciuna din cele doua linii, 70 și 79! Ceea ce s-a făcut acum se putea face acum peste 30 de ani !!!
Avatar utilizator
Marian Andrei
Administrator
Mesaje: 5139
Membru din: Vin Apr 29, 2022 5:27 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mie Mai 22, 2024 8:47 am

Pai Solaris ar mai trebui sa primeasca cel putin 2-3 linii, dar nu sunt suficiente. Iar 70ul in Cotroceni a picat. Sper pe viitor sa se faca varianta propusa de mine, si luata in calcul de mai multi din TPBI, cu 79+168. Dar din nou, nu sunt suficiente troleibuze.
Mobilitate.eu
TRANSPORT. INFRASTRUCTURA. MOBILITATE
Silviu
Utilizator avansat
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Feb 17, 2024 7:48 pm
Localitate: Bucuresti / Titan

Mie Mai 22, 2024 9:38 am

Cu varianta lui 70 in Cotroceni eu consider că nu folosea la nimic, mai bună e varianta de acum. Apropo de varianta 79+168, am trimis și eu o petitie la TPBI! Raspunsul a fost ca propunerea mea e luată in considerare și va fi analizată de departamentul care se ocupă cu așa ceva!
Ed4014
Utilizator avansat
Mesaje: 310
Membru din: Mie Mai 04, 2022 5:40 pm
Localitate: Bucuresti

Mie Mai 22, 2024 9:45 am

Off topic: as fi mers pe ideea prelungirii 70-ului catre Complexul Comercial Pantelimon si asa am fi putut scurta 102-ul la bd. Basarabia, daca in Cotroceni nu s-a dorit, desi acum nu are rost sa mai discutam despre acest aspect.
Legat de 79 si 168, comasarea acestora cred ca s-ar putea face doar daca s-ar face mai multe benzi unice. Altfel s-ar ajunge exact ca in situatia liniei 97, din prezent. E foarte importanta, dar pentru ca nu exista benzi unice (sau sunt foarte putine, sau prost implementate), troleibuzele ajung sa piarda mult timp, pe langa semaforizarea defectuoasa. Totodata, ar fi fost mai bine daca in toate statiile existau harti de la TPBI cu noul traseu, in asa fel incat ,,calatorii experti in trasee" sa se abtina din comentarii inutile (desi aici nu e vorba doar de ei, dar daca nu exista harti, este mai usor sa ne plangem din orice motiv), deci o mai buna informare chiar ar fi de folos. Unde se mai blocheaza 97-le? Pe la Piata Romana, pe la Foisorul de Foc, prin zona podului Constanta, la Timpuri Noi... :|
Scrie răspuns

Înapoi la “Mobilitatea în regiunea București - Ilfov”